Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çukurca'da 6 arkadaşı şehit olan yaralı asker otobüsle geldi

  Yavuz YILMAZ/BURSA, (DHA)
  09.08.2012 - 10:23 | Son Güncelleme:

  Hakkari’de teröristler tarafından eş zamanlı düzenlenen, 6 asker ile 2 köy korucusunun Şehit olduğu saldırıda yaralanan İnegöllü Jandarma Komando Onbaşı Erhan Yakut evine otobüsle döndü. Oğlunu şehir girişinde karşılayan baba Cengiz Yakut, yaralı oğlunun otobüsle gönderilmesine tepki gösterdi.

  Hain saldırıda, vatani görevini yaptığı Geçimli Karakolu’nda belinden yaralanıp, roket isabet etmesi sonucu mevziden düşen İnegöllü Jandarma Komando Onbaşı Erhan Yakut, Hakkari Devlet Hastanesi’ndeki ilk müdahale ardından Van Askeri Hastanesi’ne götürülerek tedavi altına alındı. Buradaki tedavi ardından birliğine dönen yaralı askere 20 gün moral izni verildi.

  EL ÂLEMSE VİAYPİ BİZİMKİYSE NİYAZİ

  YARALI ASKER ÇATIŞMA ANINI BÖYLE ANLATTI / WEB TV

  Hakkari’den Van’a karayolu ile, Van’dan Ankara’ya uçakla gelen 21 yaşındaki er Erhan Yakut, başkentten otobüsle İnegöl’e geldi. Babası Cengiz Yakut, annesi Arzu Yakut, kız kardeşi Büşra Yakut, evlerinin karşısındaki akaryakıt istasyonu önünde Erhan Yakut’un geldiği otobüsü beklemeye başladı. Dün sabaha karşı İnegöl’e gelen İnegöl’ü asker Erhan Yakut, ailesi ile kucaklaştı. Yaralı oğlunu gören anne Arzu Yakut, gözyaşlarını tutamadı.

  BABASI OĞLUNU BÖYLE KARŞILADI - FOTO GALERİ

  Tufan Türenç yazıyor
  KAHRAMANLAR BAŞÜSTÜNDE TAŞINIR

  “GELDİĞİN HALE BAK OĞLUM”

  Bilecik’teki acemi eğitimi ardından Hakkari Çukurca’ya bağlı Geçimli Karakolu’nda usta birliğine giden, geçtiğimiz ayda izne gelip dönen 8.5 aylık asker Erhan Yakut’un kamyon şoförü babası Cengiz Yakut, oğlunun otobüsle evine gönderilmesine tepki gösterdi.

  Otobüsten iner inmez oğlunun boynuna sarılan baba Cengiz Yakut, "Geldiğin hale bak oğlum. Seni buraya devletin getirmesi lazım" diye konuştu.

  “SAVAŞTIK GELDİK”

  Yaralı asker Erhan Yakut, hiç bir şey anlatacak durumda olmadığını belirterek, "Savaştık geldik. Kafamda her şey silindi" diyerek dehşet gecesini anlatmaya çalıştı. Baba Cengiz Yakut, şöyle dedi:

  "Ben oğlumu askeriyenin getireceğini bekliyordum. Arkadaşlarımdan bulduğum borç parayı oğluma gönderdim. Oğlumu Van’dan uçakla Ankara Etimesgut’a getirmişler. Oradan da otobüsle yollamışlar. Ben otobüsle geleceğini tahmin etmiyordum. Devletimiz illa bir şey yapacak diye bekliyordum. Ben çocuğumu evin önünde karşılayacaktım."

  “SIRTINDA YARASI VAR, KOLTUKTA NASIL GELDİ”

  Oğlunun çatışmada yaralandığını Çorlu’da öğrendiğini belirten baba Yakut, şöyle devam etti:

  "Arkadaşının telefonundan arayarak yaralandığını söyledi. Beni arkadaşının telefonundan değil, komutanları aramalıydı. Benim tepkim oğlumun otobüsle gönderilmesinedir. Devletim büyük, Yenişehir Havaalanı’na çocuğumu uçakla indirip evime getirebilirdi. Yaralı olan oğlumun Ankara’dan 5 saatlik otobüs yolculuğu sonucunda nasıl geldiğini merak ediyorum. Sırtında yarası var, o koltuklarda nasıl geldi? Uzanıp, rahat ederek gelmesi lazımdı. Çocuğumu yollarda karşıladığıma üzülüyorum. Şehitlerimizin ailelerine Allah sabır versin. Kederli ailelerine başsağlığı diliyorum." Öte yandan, ailesi ile yol üzerinde hasret giderek yaralı asker Erhan Yakut, Ankara-Bursa karayolunu sekerek geçip karşıdaki evine ulaştı.

  O ASKER YAŞADIKLARINI ANLATTI

  Sabaha karşı otobüsle geldiği İnegöl’de babası Cengiz Yakut, annesi Arzu Yakut, kız kardeşi Büşra Yakut tarafından karşılanan gazi er Erhan Yakut, Orhaniye Mahallesi’ndeki evinde dinleniyor. Ayaklarında ve kollarında yaralar bulunan Erhan Yakut, 20 günlük hava değişimine geldiğini belirterek, çatışma gecesini anlattı. 300 kişilik terörist grubunun saldırdığı karakolda 130 askerin bulunduğunu ve 4 saat süren çatışma boyunca cesurca savaştıklarını söyledi. Gazi Erhan Yakut, Çukurca’dan gelirken komutanının yanında olduğunu, ancak hastanede yatmak istemediği için memleketine geldiğini belirtirken, çatışma saatlerini şöyle anlattı:

  "CESURCA SAVAŞTIK, KARAKOLU KAPTIRMADIK"

  "Nöbet değişimi vardı. Ama biz böyle bir saldırıya hazırlıklıydık. Yoksa daha fazla kaybımız olurdu. Çatışma 4- 4.5 saat sürdü. 300 kişi kadar geldiler. Biz de 120-130 askerdik. Hiçbir mevzi kaptırmadık, karakolu kaptırmadık. Tüm arkadaşlarım direndi. Cesurca savaştık. Şehit düşenlerden biri komutanımdı. Komutanlarımız tecrübeleri sayesinde bizi iyi yönlendirdi. Hiç şaşırmadık. Hazırlıklıydık zaten. Her akşam bunun tatbikatını yapıyorduk. Çatışma sırasında takviyeler geldi. Kobraların gelmesi işimize yaradı. Sızma ekibini bozduk biz. Ama mayın döşemişler yollara, bize destek gelmesini önlemek için. 1996 yılında bir baskın olmuş, o zamandan beri bir şey olmamış. Karakolumuz çok kötü bir yerde. Silahlarımız güçlü olsa da tepemizden saldırıyorlardı."

  CENGİZ YAKUT: HELİKOPTER YA DA AMBULANSLA BEKLİYORDUM

  Er Erhan Yakut’un babası Cengiz Yakut ise, oğlunun helikopter ya da ambulansla değil de otobüsle gönderilmesine tepki gösterdi. Kamyon şoförü olduğunu, oğlunun yaralandığı haberini Çorlu’da  aldığını belirten Cengiz Yakut şöyle konuştu:

  "Saat 07.30 gibi aradılar. Ben çocuğun arkadaşlarının değil de bir komutanının haber vermesini isterdim. Ben de bu devletin bir vatandaşıyım. Benim tepkim duyarsızlığa. Çocuğu gördüm moralim bozuk. Otobüsle göndermişler. Otobüsten indikten sonra kendim eve getirdim. Kolları şiş, parmakları yaralı. Nasıl oldu diye sorduk, ’Baba, savaş işte oldu bitti’ diyor. Ben helikopterle veya ambulansla bekliyordum. Hakkari’den Van’a helikopterle gelmişler, oradan Ankara’ya gelmişler. 20 gün hava değişimi vermişler. Buna da şaşırıyorum. Buradan izin alabiliyormuşuz nasıl alacağımızı bilmiyorum.

  BABA DA ÇATIŞMAYA GİRMİŞ

  Onu öyle görünce kendimi görüyorum. Ben de Şırnak’taydım, İkizce Jandarma Komando Taburu’nda yaptım askerliğimi. Biz de çatışmalara girdik. Ayağı şiş, kollarında yaralar var, sırtında mermi var bandajlı. ‘Baba savaşa girdik. Ben önüme bakarken mermi arkamdan geldi. Anlamadık’ diyor. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum.”

  Çukurcada 6 arkadaşı şehit olan yaralı asker otobüsle geldi OTOPSİDE ACI GERÇEK

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı