ADANA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

ÇÜ'de, 'Ufuk 2020 Programı Bilgi Günü'

DHA
13.03.2018 - 11:42Son Güncelleme :
DHA

ADANA,(DHA)- AVRUPA Komisyonu'nun(AB) desteği, TÜBİTAK ve Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Proje Geliştirme ve Koordinasyon Birimi işbirliği ile UFUK2020 Programı Bilgi Günü düzenlendi.
Mithat Özsan Amfisi'ndeki etkinliğe Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Tükel, Dekanlar, TÜBİTAK yetkilileri ve araştırıcılar katıldı.    
Açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, AB'nin bilimsel ve uygulamalı araştırma, geliştirme ve inovasyon projelerine destek olmak üzere oluşturulan dünyanın en yüksek bütçeli hibe programının UFUK2020 olduğunu söyledi. Avrupa'nın bilim, teknoloji ve politika uygulamalarının uyumlaştırılması amacıyla başlatılan UFUK2020 Programının Avrupa'nın araştırma ve teknoloji geliştirme kapasitesini güçlendirmek olduğunu belirten Kibar, uluslararası ortaklıklar yolu ile geleceğin teknolojilerine yön vermeyi hedeflediğini söyledi. Kibar, "YÖK misyon farklılaşması kapsamında araştırma üniversitesi olma yolundaki gayretimiz ve adımlarımız bunun en önemli göstergesidir. Bu konuda başarıya ulaşma inancımız tamdır ve en temel güvencemiz de, yetişmiş akademik personelimiz ile bölgemizden aldığımız destektir. Son 5 yıl içerisinde farklı ölçeklerde 18 adet AB destekli proje yürüten üniversitemizin AB kaynaklarından daha fazla yararlanma potansiyeline sahip olduğunu biliyoruz ve bu konuda gerekli adımları da atmaya devam etmekteyiz" dedi.
ÜNİVERSİTEMİZDE FARKLI BİR SÜRECE GİRMİŞTİR
Düzenlenen bu etkinlikle, 80 milyar Euro ile dünyanın en yüksek bütçeli hibe programı olan Ufuk 2020'nin Çukurova Üniversitesi ve bölgemiz araştırmacılarına sunacağı fırsatları görme ve ilgili taraflarla tartışma şansı bulduklarını belirten Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar şöyle konuştu:
"Ufuk 2020'nin sadece en iyi temel araştırmaları destekleyen bir mekanizma olmayıp aynı zamanda uygulamalı ve yenilikçi araştırmalara da öncelik verdiği, farklı ölçeklerdeki özel sektör işletmelerini bir araya getirmesinden anlaşılmaktadır. Özel sektör ile olan işbirliği yollarını açma, uzun zamandır üzerinde çalıştığımız bir konu ve yeniden yapılandırdığımız Teknoloji Transfer Ofisinin önümüzdeki günlerde yeni yapısıyla faaliyete geçmesi, bölgemiz için üniversite sanayi işbirliğinde önemli bir kazanım olacaktır. Hepimiz biliyoruz ki, araştırma ve yenilikçiliğin temel hedefi doğa ve çevreyle uyumlu sürdürülebilir bir büyüme ve yaratılacak yeni istihdam imkanlarıdır. Ufuk 2020'de, önceki programlardan farklı olarak iki önemli değişiklik dikkatimizi çekmekte; birincisi proje süreçlerindeki sadeleşme, diğeri de çok-disiplinli çalışmaların daha da ön plana çıkmış olmasıdır. Özellikle farklı disiplinlerle olan çalışma kültürümüzü geliştirmek ve tek disiplinli araştırmalar gibi eski alışkanlıklarımızdan kurtulmak, üniversitemizin ar-ge ve yenilikçilik anlayışının temelini oluşturmaktadır. Gelişen ve değişen dünyayla birlikte üniversitemiz de farklı bir sürece girmiştir."
Konuşmanın ardından bilim insanları sunumlarını yaptı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ÇÜ'de, 'Ufuk 2020 Programı Bilgi Günü' haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Ağustos 2018, Pazar
 • İmsak
  04:24
 • Guneş
  05:52
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  16:31
 • Akşam
  19:33
 • Yatsı
  20:55
Sayfa Başı