SİVAS HABERLERİ

CÜ'de Tıp Tarihi Kongresi düzenlendi

DHA
24.10.2017 - 15:01Son Güncelleme :
DHA

SİVAS, (DHA)- SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) tarafından Sivas Darü'ş-Şifası'nın 800'üncü yıl dönümünde Darü'ş-Şifa'nın geçmişte ve gelecekte ne kadar önemli olduğunu anlatmak amacıyla 13'üncü Türk Tıp Tarihi Kongresi düzenlendi.
Sivas Valiliği, Sivas Belediyesi, Türk Tıp Tarihi Kurumu, Cumhuriyet Üniversitesi, Sağlık Bakanlığı ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliği ile düzenlenen kongreye Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, Belediye Başkanı Sami Aydın, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hilmi Ataseven, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, Türk Tıp Tarihi Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gülten Dinç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.
Kongrenin açış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü Sivas Darü'ş-Şifası'nın 800'üncü yılı dolayısıyla 2015 yılından itibaren çok sayıda etkinlik yaptıklarını ifade etti. Türk Tıp Tarihi Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gülten Dinç ise Türk Tıp Tarihi Kurumu, çalışmaları ve kongre ile ilgili bilgi verdi.
Kongre Başkanı Prof. Dr. Nuran Yıldırım, "Kongre için gelen bildiriler bize Sivas Sağlık Tarihi kitabı yazılması konusunda umut veriyor, böylece Sivas'ın sağlık tarihi bütünüyle ortaya çıkmış olacak" dedi. Prof. Dr. Yıldırım, kongrenin içeriği ile ilgili bilgilendirme yaptı. 
CÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hilmi Ataseven, "Rektörümüzün ve Rektörlüğümüzün bundan önce olduğu gibi her türlü bilimsel ve sosyal faaliyeti destekleyeceğini ifade etmek istiyorum. Sivas Darü'ş-Şifa'nın 800'üncü yıl dönümü dolayısıyla bu kongrenin burada yapılıyor olması çok anlamlı" dedi.
Prof. Dr. Ataseven Darü'ş-Şifa'nın hem kültürel miras hem de tıp bilimi açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayarak, "Darü'ş-Şifa sadece bir bina değil akademik faaliyetlerin de icra edildiği bir ortam. Bizim özgüvenimizin olması gerekiyor. Biz bundan 800 yıl evvel bu çalışmaları yaptıysak bundan sonra da çok daha anlamlısını, çok daha değerli çalışmalar yapmak durumundayız" diye konuştu.
Belediye Başkanı Sami Aydın ise Selçuklunun önemli miraslarından olan Darü'ş-Şifa'nın tıp bilimi ve Sivas açısından önemine değinerek, "Sahip olduğumuz eserlerin fiziki yapılarıyla hem de kurmuş olduğumuz medeniyetle gurur duymamız ve bunu gençlerimize anlatmamız lazım" ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Türk Tıp Tarihi Kurumu Başkanı Prof. Dr. Dinç ve Kongre Başkanı Yıldırım; Vali Yardımcısı Yıldızhan'a, Belediye Başkanı Aydın'a, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ataseven'e, İl Kültür ve Turizm Müdürü Pürlü'ye, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çetin'e, Sivas Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Davut Ersöz'e, teşekkür belgelerini takdim etti.
Belge takdiminin ardından Müjgan Üçer 'Sivas Darü'ş-Şifası' başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Ardından Prof. Dr. İlter Uzel'in 'Cerrahinin Ana Vatanı Anadolu' isimli sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Sivas haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Sivas haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde CÜ'de Tıp Tarihi Kongresi düzenlendi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ

22 Kasım 2018, Perşembe
 • İmsak
  05:49
 • Guneş
  07:17
 • Öğle
  12:24
 • İkindi
  14:56
 • Akşam
  17:19
 • Yatsı
  18:41
Sayfa Başı