ADANA HABERLERİ

ÇÜ'de 9 ayda 27 kemik iliği nakli yapıldı

AA / Volkan Kaşik
22.01.2015 - 11:39Son Güncelleme : 22.01.2015 - 11:40
AA / Volkan Kaşik

ADANA (AA) - Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Erişkin Kemik İliği Transplantasyonu Merkezi'nde 9 ayda 27 nakil yapıldığı bildirildi.

ÇÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, geçen yıl Nisan ayında Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Erişkin Kemik İliği Transplantasyonu Merkezi'nde gerçekleştirilen nakiller başarılı şekilde devam ediyor. Kemik iliği nakli yapılabilmesi için gerekli olan ve 2005 yılından bu yana faaliyet gösteren Aferez Ünitesi de yine bu merkez bünyesinde yer alıyor. Aferez Ünitesi'nde bulunan ve Türkiye'de tek olduğu bildirilen "Temiz oda"da ise her türlü kök hücre işlemi yapılabiliyor.

Merkez sorumlusu Prof. Dr. Birol Güvenç, ünitenin faaliyete geçmesinin ardından kemik iliği nakillerine başladıklarını belirterek çok sayıda hastanın nakil için sırada beklediğini ifade etti.

Güvenç, merkezde Prof. Dr. Berksoy Şahin, Prof. Dr. Melek Erkişi, Dr. Emre Abduloev, Dr. Cahit Hasanzade ile son derece deneyimli bir personelin görev yaptığını aktararak şunları kaydetti:

"Merkez faaliyete geçtiği günden bu yana 5'i allojenik; yani hastanın bir başkasından; diğerleri ise otolog; yani hastanın kendisinden kendisine olmak üzere toplam 27 nakil yaptık. Erişkin hastalarda allojenik nakli bünyemizde ilk kez gerçekleştirdik. Bu merkezin yapılmasında öncelikle rektörlüğe ve başhekimliğe ayrıca Temiz Oda'nın yapılmasında katkısı olan Seyhan Lions Kulübü'ne de teşekkür ediyoruz. Merkez bölge için çok önemli."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden ÇÜ'de 9 ayda 27 kemik iliği nakli yapıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ocak 2015 tarihinde saat 11 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ÇÜ'de 9 ayda 27 kemik iliği nakli yapıldı haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:48
  • Guneş
   06:22
  • Öğle
   12:41
  • İkindi
   16:05
  • Akşam
   18:39
  • Yatsı
   20:02
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı