Gündem Haberleri

  Çubukçu: Malatya'daki skandalı fırsata dönüştürelim

  Mikail PELİT- Şeyhmus ÇAKAN- Tuncay DAĞLI/MALATYA, (DHA)
  30.10.2005 - 21:35 | Son Güncelleme:

  Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Türkiye'yi ayağa kaldıran işkence olayının ortaya çıkmasından ancak 6 gün sonra Malatya'ya giderek, Çocuk Yuvası'nda inceleme yaptı. Çubukçu, “Bir tek çocuğun gözyaşına tüm makamları feda edirim” dedi.

  Bakan Çubukçu'ya yönelik protestoları önlemek için alarma geçen güvenlik güçleri yanına kimseyi yaklaştırmazken, Çocuk Yuvası'ndaki incelemeleri sırasında devletin resmi basın kuruluşları dışında hiçbir basın mensubu içeri alınmadı. Bakan Çubukçu düzenlediği basın toplantısında sorulara kaçamak yanıt verdi, “Bir tek çocuğun gözyaşına tüm makamları feda edirim” dedi.

  Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı Malatya Çocuk Yuvası'nda barınan 0-6 yaş grubundaki 46 çocuğa yapılan işkence görüntüleri Türkiye'yi ayağa kaldırırken, gözler bu kurumdan sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'ya çevrildi. Yurt dışında bulunan Bakan Çubukçu'nun gezisini yarıda kesip Malatya'ya gelmesi beklendi, ancak o normal programına devam edince eleştirildi.

  6 GÜN SONRA MALATYA'DA

  Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, yurt dışı gezisini tamamlayıp Ankara'ya döndükten iki gün sonra dün Malatya'ya geldi. Aynı gün Ankara'ya dönebilmek için önce uçakla Elazığ'a gidip oradan da Malatya'ya geçmeyi planlayan Bakan Çubukçu'nun bindiği uçak, hava muhalefeti nedeniyle Diyarbakır Havaalanı'na indi.

  Diyarbakır’dan karayoluyla saat 13.50'de Malatya’ya gelebilen Bakan Nimet Çubukcu, yanında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü İsmail Barış ile doğruca işkence olayının yaşandığı Malatya Çocuk Yuvası'na gitti. İşkence olayının ortaya çıkmasından sonra Çocuk Yuvası'na giden diğer siyasetçiler gibi Bakan Nimet Çubukçu'nun da yuhalanabileceği endişesiyle güvenlik güçleri sıkı önlem aldı. Polislerin Bakan Çubukçu için çifte barikat kurması ve havanın soğuk olması nedeniyle herhangi bir protesto gerçekleşmedi.

  Hayli sinirli olduğu gözlenen Bakan Çubukçu, yuva önünde gazetecileri görünce makam aracının perdesini kapattı. Makam otomobilinden inip hızlı adımlarla Çucuk Yuvası'na giren Bakan Çubukçu içerdeyken, TRT ve Anadolu Ajansı dışında hiçbir basın kuruluşundan gazeteci içeri alınmadı.

  Yaklaşık 40 dakika kadar Çocuk Yuvası'nda kalan Bakan Çubukçu'nun burada çocukları sevip öptüğü, bazılarının da üstlerini örterek, ateşlerini ölçtüğü öğrenildi. Olayla ilgili bilgi alan Devlet Bakanı Çubukçu, daha sonra Malatya Valisi Osman Derya Kadıoğlu ile birlikte vilayet binasına geçti.

  “TÜM MAKAMLARI FEDA EDERİM”

  Devlet bakanı Nimet Çubukçu, Malatya Valiliği girişinde kenisine çiçek veren çocuğun üşüdüğünü görünce, hemen içeri alınmasını istedi. Vali Kadıoğlu'nun bir paket kaysı armağan etitği Bakan Çubukçu, basın toplantısı için gazetecilerin karşısına geçti.

  Malatya Çocuk Yuvası'ndaki işkence olayının insanlık dışı olduğunu ve kendisyüreğinde de yankısını bulduğunu belirten Bakan Çubukçu, “Anne olarak üzerlerine titrediğim çocuklara yönelik bu olayı üzüntü ve kızgınlık içinde duydum. Cezalar öfkemizi dindirmeyecek. Bu olay çocuklarda telafisi zor tahribata neden oldu” dedi.

  “Bir tek çocuğun gözyaşına tüm makamları feda edirim” diyen Bakan Çubukcu, yuva ve yurtların daha yaşanır hale getirilereceğini, çocukların fizik ve ruh sağlığını bozan olayların takipcisi olacaklarını söyledi. Bakan Çubukçu, şunları söyledi:

  “İnsanları kurlallara davranmaya zorlayabilirsiniz. Ama insanlığa zorlayamazsınız. Ülkemizin en yaygın işkence yöntemi dayaktır. Bunu çocuklara uygulayamazsınız. Bir birimizi suçlamadan, öfkeyi arındırarak tartışabilmeliyiz. 4 ay içeresinde, 150 yakın kuruluşu denetledim. Çocukların önünde diz çöktüm, onların sorunlarını böyle dinledim. Boylarımızın onlardan uzun olması dövmemizi gerektirmiyor.”

  Yurt ve yuvalar konusundaki hassasiyetini her zaman gösterdiğini kaydeden Bakan Çubukçu, “Şiddete sıfır toleras gösterilmesi konusunda genelge yayınladım. Türkiye’deki yetiştirme yurdundaki durum çok kötü” dedi.

  SORULARA YANITLAR

  Bir gazetecinin “Yuvadaki ilk izleniminiz ne oldu?” sorusuna, “Buraları ilk kez görmüyorum” diyen Bakan Çubukçu, “İstifa edecek misiniz?” sorusuna “İstifamı isteyebilirler” karşılığını verdi. Başbakan Erdoğan'a, istifa teklifinde bulunup bulunmadığı da sorulan Bakan Çubukçu, “Olması gereken tebdirleri en hızlı şekilde aldım, işlem yaptım. Endişe edecek bir durum yok. Basının hassasiyetine de teşekkür ediyorum”dedi.

  “Olayı soruşturan müfetişin Milli Gençlik Vakfı eski yöneticisi oldugu, soruşturmanın selametini etkilemez mi?” sorusu yöneltilen Çubukçu, “Bu kurumda 15 yıllık müfetiş. Partizanlık, menfaat boyutunda algılanmamalı. Suçlamalar asılsız” diye konuştu. TBMM İnsan Hakları Komisyon Başkanı Mehmet Elkatmış’ın, “Bakanı uyarmıştık” dediği hatırlatılınca da Bakan Çubukçu, şunları söyledi:

  “İnsan Hakları Komisyonu bir rapor üzerine benim çağrılmamı ve özürlü çocuklara uygulanan elektroşok tedavisinin insan haklarına aykırı olup olmadığını sordu. Komisyona bilgiler verdim. Komisyondaki bazı üyeler, özürlülerin kaldığı yurtlarda, şartların iyi olmadığını söylediler. Kadınların kendi çocuklarıyla görüştürülmediği şeklinde mektupların kendilerine ulaştığını ifade ettiler. Ben de bu mektupları bana verin dedim. Hiç bir rapor ve değerlendirme, sümen altı edilmedi. Her olayda işlem yaptım.”

  “ŞİRKET YÖNETİCİSİ CHP'Lİ”

  Malatya Çocuk Yuvası'nın temizlik ihalesini alan ve çocuklara işkence eden kadınların çalıştığı Gülbağ Temizlik Şirketi'nin sahip ve yöneticilerinin AKP'li olduklarının söylendiği hatırlatılınca da Çubukçu, “Yanetici kendisi CHP’li olduğunu açıklıyor. Diğer iddaları da gidip ona sorun” dedi.

  Devlet Bakanı Nimet Çubukçu basın toplantısının ardından Malatya Belediye Başkanı Cemal Akın’ı makamında ziyaret etti. Çubukçu, daha sonra Erkek Yetiştirme Yurdu, Kız Yetiştirme Yurdu ve Huzurevi'nde de incelemelerde bulundu.

  GENEL MÜDÜR: GEREĞİNİ YAPARIM

  Sosyal Hizmetler Ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü İsmail Barış, konuyu soruşturmak üzere Malatya’ya gelen Bakanlık müfetişi Mükremin Karakoç’un Milli Gençlik Vakfı eski yönetisi olması nedeniyle, soruşturmanın sağlıklı olup olmayacağını sorun gazetecilere, “Böylesine önemli raporlar zaten genel müdürün önüne gelir. Ben rapordan tatmin olmazsan gereğini yaparım. Bu arkadaşımız 15 yıldır çalışıyor” dedi.

  ÇOCUKLAR İSTABUL'A GÖNDERİLDİ

  Devlet Bakan Nimet Çubukçu’nun denitiminin ardından Malatya Çocuk Yuvası'nda barınan çocuklar, bugün saat 17.45 uçağı ile İstanbul'a götürüldü. Sosyal Hizmetler Ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü İsmail Barış'ın refaket ettiği otobüsle havaalanına götürülen çocuklardan bazıları ağlarken, yaşları büyük olanlar el sallayarak sevinç gösterisinde bulundu.

  Malatya Çocuk Yuvası Müdür Vekili Ayhan Doğan, halen yuvada 41 çocuğun bulundugunu, 40’ının İstanbul’a gönderileceğini, özürlü olan bir çocuğun ise Elazığ Çocuk Yuvası'na gönderileceğini söyledi.

  Dehşet ve işkencenin yaşandığı yuvada, 0-2 yaş grubundan 6 kız 5 erkek, 3-4 yaş grubunda 6 kız 9 erkek, 5-6 yaş grubunda ise 2 kız 13 erkek bulunuyor. Basın mensuplarının çocuklara, ‘Nereye gidiyorsunuz?’ şeklindeki soruya bazı çocuklar, “Cumhuriyet Bayramına” diye yanıt verdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı