Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çubuk kraker mi yedirtmezsin

  ANKARA
  05.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı protestolarında öne çıkan Başbakan Tayyip Erdoğan’ı “Kimseye yedirtmeyiz” sözleriyle savunan Başdanışman Yalçın Akdoğan’ı hedef aldı.

  Kılıçdaroğlu, “Çubuk kraker mi, yedirtmezsin sen. Varsa hata döneceksiniz, yeri geldiğinde de özür dileyeceksiniz” dedi. Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında özetle şöyle konuştu:

  AYYAŞ, ÇAPULCU LAFI KULLANILMAZ

  “Demokrasinin, özgürlüklerin önüne çıkan bütün engelleri başbakanlar kaldırmak zorundadır. ‘Bana karşı düşünce oluşur’ kaygısına girmeden, herkesin düşüncesini özgürce dile getirdiği bir Türkiye’yi yaratmak zorundadır. Olaylar bizi dünyaya rezil etti. Türkiye Cumhuriyeti’ni rezil etmeye kimin ne hakkı var? Gençler demokrasi, özgürlük istiyor. Vereceksiniz efendim, demokrasiyi ve özgürlüğü vereceksiniz. Ne demek ‘Yüzde 50’yi zorla evde tutuyoruz.’ Yani talimat verilse meydanlara çıkacaklar ve ülke bir savaş alanına dönecek. Yakışır mı bu? Hiçbir siyasetçi toplumu aşağılayacak, irite edecek laflar kullanamaz. Ayyaş, çapulcu, bu lafları kimse kullanamaz.

  AKP’Lİ KADINLARA SESLENİYORUM
  Bir ülkenin başbakanının ağzından böyle bir cümle çıkamaz, ‘Hangi ana baba kızının birinin kucağına oturmasını ister.’ Adım gibi eminim, çocuk sahibi olan bütün annelerin saçları diken diken olmuştur. Siz bu ifadeyi nasıl kullanırsınız? Nasıl bir başbakansın? Nasıl bir hınç bu. AKP’ye oy veren bütün kadın kardeşlerime sesleniyorum. Sayın başbakanın utanarak, biraz da sıkılarak okuduğum o cümleleri içinize sinmiyorsa sandıkta ders vermek her şeyden önce sizin görevinizdir. Kadın ne kadar doğum yapacak? Doğumu nasıl yapacak? Gençler parkta nasıl oturacak? Nasıl oturursa otursun kardeşim. Niye toplumun yaşam tarzına müdahale ediyorsun? Bu gençler farklı gençler. Kendi yaşam tarzlarına müdahale edilmesini istemiyorlar.

  İŞTE YENİ TÜRKİYE BU

  ‘Twitter diye bir bela var, sosyal medya toplumların belasıdır.’ Bir ülkenin başbakanı demokrasi mücadelesi, özgürlük mücadelesi verdiğini söyleyen biri, böyle bir cümleyi kullanamaz. Hakkı da yetkisi de yoktur. Kısıtlama getiriyorsunuz, olmaz. Özgürlük alanı genişledikçe toplum rahatlar. Bakın Taksim Meydanı’nda yüzbinler vardı, bir kişinin burnu bile kanamadı. Her grup, inanç, siyasal görüşten insanlar farklı, sloganlar farklıydı. Ama herkes birbirine saygılıydı. İşte yeni Türkiye bu.

  TOPLUM ÇOCUKLARINA SAHİP ÇIKTI

  Gezi Parkı, Taksim’in göbeğinde, avuç içi kadar kalan yeşil bir alan. Buraya adı ister Topçu Kışlası, ister AVM, ister kültür merkezi ne olursa bir yapı inşa edileceği söylendi. İstanbullu, ‘Buradaki ağaçlara, doğaya sahip çıkmak istiyorum’ diyor. Gencecik çocuklar, en haklı eylemlerini yapıyorlar. Ağaçların altında çadır kurup, doğayı korumak için nöbet tutuyorlar. Siz sabahın beşinde yüzlerce polisle baskın düzenliyorsunuz, çadırları yakıyorsunuz. Ertesi gün toplum Taksim’e akıyor, kendi çocuklarına sahip çıkıyor, bir tek ağaç bile olsa o ağaca sahip çıkmak istiyor. Ortada olağanüstü bir durum yok.”     

  Gençler siyasete ders verdi

  KILIÇDAROĞLU, eylemin öncüsü olan gençlerle ilgili de şöyle dedi: “Mitingimizi iptal ederek Taksim’e gittik. Hayatımda hiçbir zaman bu kadar genci bir arada görmemiştim. Yüzlerce miting yaptık ama bu kadar genci hiçbir zaman, hiçbir partinin toplantısında da görmedim. Gençlerin tamamı özgürlük ve demokrasi istiyor. Bu tablodan siyasetçilerin ders çıkarması lazım. Biz de CHP olarak ders çıkarmak, o gençleri anlamak durumundayız. Gençler, Türkiye’ye ve Türk siyasetine ders verdiler. Diyorlar ki ‘Taksim Meydanı’nda CHP’liler toplandı.’ Hayır. O gençlerin tamamının gözlerinden öpüyorum. Polisin baskısından, o kadar biber gazından sonra ertesi gün ellerinde çöp torbalarıyla meydanı temizliyorlar. Bu çocukların alnından öpmez misiniz?”

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı