ADANA HABERLERİ

ÇÜ’de Akademik Yıl 14 Eylül’de Başlayacak

IHA
27.08.2015 - 11:15Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ADANA

IHA

Çukurova Üniversitesi’nde (ÇÜ) akademik yılın 14 Eylül’de başlayacağı bildirildi.
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan, yaptığı açıklamada, Çukurova Üniversitesi’nin akademik takviminin her yıl yönetmeliğe göre mayıs ayında ders programlarının Üniversite Senatosu’nda onaylandığını belirtti.
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı işbirliğiyle hazırlanan ve senato tarafından onaylanan akademik takvimin Kurban Bayramı da göz önüne alınarak kesinleştiğini bildiren Prof. Dr. Erdoğan, açıklamasını söyle sürdürdü;
“Bayramın devreye girmesiyle bu yıl ki akademik takvim üzerinde ayrıca bir çalışma gerçekleştirip Çukurova Üniversitesi Senatosu’nun onayına sunduk. Eğitim-öğretim yönetmeliğimize göre 14 haftası ders, 1 haftası ara sınavlar, 1 haftası da final sınavları olmak üzere 16 haftalık yarıyıl akademik takviminde değişiklik yapılamaması; dolayısıyla 16 haftalık güz dönemi, 16 haftalık da bahar dönemini hesaplandığında akademik verimlilik, Adana’nın iklim şartlarını göz önüne alarak akademik takvimin 14 Eylül 2015 Pazartesi günü başlamasına karar verildi.”
TARİHTE NEDEN DEĞİŞİKLİK YAPILMADI?
“Akademik takvimin sarkmasının eğitimde ne gibi sıkıntılara yol açacağını detaylı olarak anlatmak istiyorum. Güz dönemimiz sonunda final, bütünleme, tek ders ve not yükseltme sınavlarımız var. Bunlar şu andaki takvimimizde 8 Şubatta bitiyor. Eğer bu süreci iki hafta sonraya çekersek yani 14 değil de 28 Eylül’de başlatırsak akademik takvimi, sınavların bitimi 22 Şubat 2016 oluyor ki bu da bahar yarıyılının 22 Şubat’ta başlayıp 3 Haziran’da bitmesi anlamına geliyor. Final sınavlarımızı 20 Haziran’a kadar yapacağız ve az önce anlattığım gibi bütünleme, tek ders, not yükseltme sınavları derken 27 Temmuz’da bizim bahar dönemimiz bitecek. Bu arada diploma törenlerimizi biz normalde 17 Haziran’da yapıyoruz. İki hafta ötelersek 1 Temmuz- 8 Temmuz tarihlerinde olması lazım. Dolayısıyla iki haftalık eğitimimizi ötelemek çok ciddi sıkıntılara yol açacak ve yıl içindeki planlamayı alt üst edecek. Akademik verimlilik, Adana iklim şartları ve üniversite eğitiminin farklılığı olarak bütün bunları Senatoda tartıştık. 14 Eylül’de akademik açılışın yapılması kararı ‘son karar’ olarak alındı ve böyle bir ötelemeye Rektörlük olarak gerek görülmedi.”
Ayrıca yeni eğitim-öğretim yılıyla ilgili rektörlük olarak tüm hazırlıkları tamamladıklarını belirten Prof. Dr. Erdoğan, “Çukurova Üniversitemize yeni kayıt olan 8 bin 644 öğrencilerimizle birlikte yeni akademik yıla hazırız” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden ÇÜ’de Akademik Yıl 14 Eylül’de Başlayacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ağustos 2015 tarihinde saat 11 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ÇÜ’de Akademik Yıl 14 Eylül’de Başlayacak haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:34
  • Guneş
   07:13
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   15:18
  • Akşam
   17:35
  • Yatsı
   19:03
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı