Dünya Haberleri

  CSU’lu bakana SPD’li başbakandan cevap

  BERLİN
  05.06.2017 - 11:33 | Son Güncelleme:

  Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, reşit olmayan Müslüman çocukların da istihbarat teşkilatı tarafından takip edilmesini önerdi.

  FUNKE Medien Grubuna konuşan Herrmann, normal durumlarda Bavyera istihbarat teşkilatının çocukları gözlemlemediğini söyledi. Herrmann, “Ancak eğer İslamcı grup çevresinden 12 yaşındaki bir çocuğun yola çıktığına dair somut bir ihbar gelirse, onu takibe almak zorundayız” dedi.

  Herrmann’ın önerisine hükümet ortağı SPD karşı çıktı, FDP sert tepki gösterdi.

  ÖNLEMEYE YATIRIM YAPILMALI

  Rheinland Pfalz Eyalet Başbakanı Malu Dreyer (SPD), “Yaş sınırını devamlı aşağı çekmek bir çözüm değil” dedi. Çocukların bilinçli olarak radikalleştirilmesinin acı bir gerçek olduğunu belirten Dreyer, “Benim görüşümce, bunu önlemeye yatırım yapmak çok daha önemli” diye konuştu. Eyalet Başbakanı Dreyer, büyük koalisyon hükümetinin takip yaşını 14’e çekme kararını hatırlattı ve gençlerin korunması için özel uygulamalar getirilmesini istedi.
  FDP Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki de, istihbaratın takip yaşının indirilmesine karşı çıktı. Kubicki, bir çocukta radikalleşme tespit edildiğinde, takip yerine çocuğun çevresinden kurtarılması için tüm velayet imkanlarından yararlanılmasını talep etti.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı