ÇANAKKALE HABERLERİ

Çsatt Yeni Döneme Etkinliklerle Başladı

IHA
05.10.2015 - 14:22Son Güncelleme : 05.10.2015 - 14:23

ÇSATT YENİ DÖNEME ŞEHİTLİK ZİYARETLERİYLE BAŞLADI.

IHA

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin öğrenci topluluklarından Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu (ÇSATT) 2015-201 Güz dönemine iki etkinlikle başladı.
ÇSATT, ilk olarak geçtiğimiz hafta açılan tanıtım masaları ile yeni üyelere Topluluğu tanıttı ve 2 Ekim Cuma günü Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda “Yeni Bir Yıla Merhaba” programını gerçekleştirdi. Topluluğa yeni katılan ve daha önceden de Toplulukta bulunan üyelere yönelik olan bu etkinlik saat 17.00 da başladı. Programda, Topluluğun ve etkinliklerin tanıtımı, Yönetim Kurulu’nun ve geçmiş senelerde yapılan etkinliklerin açıklanması gibi konulara değinildi. Toplantı sonrasında ÇSATT Gelibolu Şehitlik Ziyaretini gerçekleştirdi. Ziyarete, sabah saat 07.45’de Gestaş İskele’si önünde toplanılıp Kilitbahir’e geçilerek başlandı. Sırasıyla Kilitbahir Kalesi, Namazgâh (Rumeli Aziziye) ve Rumeli Mecidiye Tabyaları, Şahindere Sargıyeri Şehitliği ardından Gelibolu Yarımadası’nın güney kısmının en yüksek noktası olan Alçıtepe Bakı Terasına gidilerek burada üyelere Yarımada’nın güney kısmı anlatıldı. Sonra ise Şehitler Abidesi ziyaret edildi. Bu bölüme kadar katılımcılara gerek araçlarda gerekse yerde yapılan anlatımlarda Deniz Savaşları ve Kara Savaşları’nda yarımadanın güney bölgesinde meydana gelen çarpışmalar anlatıldı. Alçıtepe Köyü’nde verilen öğle yemeği molasından sonra Zığındere Sargı Yeri Şehitliği ziyaret edildi. Daha sonra ise kanlı çarpışmaların yaşandığı Kuzey Bölgesi’ne hareket edildi. Burada da sırasıyla özellikle 19 Mayıs Muharebelerinde en kanlı çatışmaların olduğu Kırmızısırt ve Kanlısırt bölgeleri ziyaret edildi. Daha sonra 57. Alay şehitliği ziyaret edilerek buradan Arıburnu Yarları’na geçildi ve Ağustos Muharebeleri’nin yaşandığı Anafartalar Bölgesi’ne hakim bir noktadan anlatım yapıldı. Yarımadanın en yüksek mevkilerinden olan Conkbayırı’nda Anafartalar Muharebeleri anlatıldı. Etkinliğe 25 Nisan 1915’de Anzakların çıkarma yaptığı Arıburnu Koyu’nda günbatımı eşliğinde etkinlik değerlendirmesi son verildi. Etkinlik sonu üyelere yapılan anketlerde ve üyelerle yapılan röportajlarda üyelerin etkinlikten çok memnun kaldıkları gözlendi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden Çsatt Yeni Döneme Etkinliklerle Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ekim 2015 tarihinde saat 14 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çsatt Yeni Döneme Etkinliklerle Başladı haberi güncellenecektir.

  ÇANAKKALE NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   05:16
  • Guneş
   06:56
  • Öğle
   13:17
  • İkindi
   16:42
  • Akşam
   19:17
  • Yatsı
   20:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı