CP’ye “En İyi Marka” ödülü

Hürriyet Haber
16.12.2009 - 17:27 | Son Güncelleme: 16.12.2009 - 17:27

CP Türkiye, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Ekonomize dergisi tarafından gerçekleştirilen “Güvenilir Gıda Zirvesi ve Ödül Töreni”nde “En İyi Marka” ödülünü aldı.

Ödülü, Tarım Bakanı Mehdi Eker’’den CP Türkiye adına alan Başkan Yardımcısı Nezih Gençer, dünya standartlarında ürün kalitesine çok önem verdiklerini, bu nedenle bütün kesimhaneleri için  gıda güvenliği konusunda Avrupa Perakendeciler Birliği tarafından verilen uluslararası standartlara uygunluk belgeleri olan  “BRC” ve “IFC” belgelerini almayı başardıklarını  ve Türk tüketicisinin damak zevkine uygun yeni ürünlere yönelik yaptıkları yatırımlarını sürdürerek çıtayı daha da yükseğe taşıyacaklarını bildirdi.

Ödül sonrası açıklama yapan CP Türkiye Başkan Yardımcısı Nezih Gençer, Bilecik Osmaneli’de 19 milyon dolarlık yatırımla 60 bin 194 metrekare alanda yapımı devam eden CP İleri İşlenmiş Piliç Ürünleri Fabrikası’nın, Şubat 2010 tarihinde deneme üretimine başlayacağı müjdesini verdi.

Aylık 984 ton üretim kapasitesine sahip olan CP İleri İşlenmiş Piliç Ürünleri Fabrikası’nda her ay Türk damak tadına uygun yeni bir ürünün geliştirilecek. Böylece dönerden, acılı kebaba, sucuktan kadınbudu köfteye kadar pek çok yeni ürünü tüketici ile buluşturacak olan CP, yeni yatırım ile hazır yemek alanına da girecek.

Dünya tavuk eti ticaretinin 1/3’ünün çevremizdeki ülkeler ile yapılmakta olduğunu da belirten Nezih Gençer, sektörün büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

Gelişen turizm, iç talep artışı ve ihracat ile sektörün büyümeye devam etmesini beklediklerini söyleyen Gençer, ayrıca şu bilgileri verdi:

“Üretici, sanayici işbirliği ile uygulanan entegre üretim modeli ve yapılan modern yatırımlarla, beyaz et sanayi en başarılı tarımsal sanayi konumundadır.

Emek yoğun bir sektör olan beyaz et sanayisinde,  yeni istihdam sağlaması, kırdan kente göçü önlemesi ve hayvansal protein açığını kapatması nedeniyle, üretim artışı desteklenmelidir.”

Son dönemde, tavuk eti ihracatı konusunda olumlu gelişmeler yaşandığına da dikkat çeken Nezih Gençer, son 1 yıldır Irak’a ihracat yapıldığını, AB ülkelerine ileri işlenmiş piliç ürünleri ihracatının başladığını ve Rusya Federasyonu’nun da Türkiye’ye bu konuda yeşil ışık yaktığını sözlerine ekledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı