DİYARBAKIR HABERLERİ

ÇÖZÜMDER Başkanı Ezgin:

AA / Maşallah Dağ
29.02.2016 - 16:06Son Güncelleme :

- "Yetmedi mi artık cenazeler, ölümler ve kavgalar; dağlarımız, köylerimiz ve sokaklarımız doydu bunlara. Emin olun çözümden ve birlikten başka çıkarımız yoktur"

ÇÖZÜMDER Başkanı Ezgin:
AA / Maşallah Dağ

DİYARBAKIR (AA) - Çözüm Süreci Sivil İnisiyatif Derneği (ÇÖZÜMDER) Başkanı Ercan Ezgin, bölgede yaşanan olaylara ilişkin "Yetmedi mi artık cenazeler, ölümler ve kavgalar; dağlarımız, köylerimiz ve sokaklarımız doydu bunlara. Emin olun çözümden ve birlikten başka çıkarımız yoktur" dedi.Ezgin, yaptığı açıklamada, ülke ve bölge gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu.Acıların yaşandığı, gözyaşlarının aktığı, yaralı yüreklerin olduğu bir ülkede kimsenin kazanamayacağını savunan Ezgin, "Hepimiz beraber bu geminin tarihe yelken açan ortak yolcularıyız. Yetmedi mi artık cenazeler, ölümler ve kavgalar; dağlarımız, köylerimiz ve sokaklarımız doydu bunlara. Sağduyulu, soğukkanlı olacağız. İstek ve kışkırtmaların etkisi altında kalmamış ortak bir akılla hareket etmeye devam edeceğiz. Emin olun çözümden ve birlikten başka çıkarımız yoktur. Aksini düşünmek ve aksine eylem ve laflarda bulunmak büyük çılgınlıktır. Tarihin affetmeyeceği sorumsuzluk olur. Bunun vebalinin altından kimse kalkamaz" ifadelerini kullandı.Doğulusuyla, batılısıyla, güneylisiyle, kuzeylisiyle; Türk, Kürt, Alevi, Sünni demeden tam yüz yıl önce bu ülkeyi kuşatan haçlı zihniyetine karşı omuz omuza verebilmiş olanları rahmetle anan Ezgin, bir ve beraber olmuş ruhları aradıklarını dile getirdi.Ezgin, şunları kaydetti:"Çanakkale Şehitliğinde Başkaleliyle, Edirnelinin, Vanlıyla, Tuncelilinin, Manisalının, Diyarbakırlının yan yana omuz omuza yattığını görelim. Bu fotoğrafları Anadolu'da yaşayan evlatlarımıza, çocuklarımıza gösterelim. Eğer onlara ecdadımızı anlatabilirsek, şehitlerimizi iyi anlatabilirsek, onlar birbirlerine daha farklı koşacak, daha farklı heyecanla birbirlerine sarılacaktır. Dolayısıyla Çanakkale'yi savaş gemileriyle geçemeyenler bu milletin evlatlarının arasına attıkları ayrılık tohumlarını yeşerterek bu milletin geleceğini karartabileceği fikrinden, düşüncesinden, hevesinden, vazgeçecek ve bizim enerjimizi boşa harcamamıza neden olmayacaklar. Dava birlik, beraberlik ve ortak kader ise hiçbir parti ve ideolojinin önemi ve anlamı yoktur, başka vatan olmadığı gibi."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden ÇÖZÜMDER Başkanı Ezgin: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Şubat 2016 tarihinde saat 16 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ÇÖZÜMDER Başkanı Ezgin: haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı