Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çözüm’de 2. aşama

  Okan KONURALP - Oya ARMUTÇU / ANKARA
  22.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.06.2013 - 08:21

  19 Haziran Çarşamba gecesi Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in BDP’lilerle yaptığı toplantıyla çözüm sürecinin 2’nci aşamasına geçildi.

  Hükümet kanadı ‘PKK’nın geri çekilmeyi hızlandırmasını’ özellikle vurgulayarak, “Son söz Erdoğan’ın” mesajını verdi. 

  BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, “Çözüm sürecinin 2’nci aşamasının ilk resmi görüşmesi” olarak nitelendirdiği hükümet-BDP görüşmesi, 19 Haziran Çarşamba gecesi yapıldı. Hükümet adına görüşmeye katılan ve çözüm sürecinin önemli aktörleri arasında yer alan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’den BDP’ye “2’nci aşamayı başlatacak paket hazır. Son söz ise Başbakan Erdoğan’ın” mesajı geldi.

  AK PARTİ’DEN DE PAKET

  Görüşmede BDP’liler, Atalay ve Ergin’e kendilerinin “Olmazsa olmaz” olarak gördükleri ve daha önce kamuoyuna açıkladıkları 25 maddelik “Demokrasi paketi” hakkında bilgi verdi. Seçim barajı, Terörle Mücadele Kanunu, Basın Kanunu, Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve TCK’de değişik önerilerinin yer aldığı BDP paketine karşı AK Parti tarafı, “Bizim de bir paket çalışmamız var. Ayrıntıları muhtemelen pazartesi günü yapılacak Bakanlar Kurulu’nda ele alınacak. Sayın Başbakan’ın da yapacağı değerlendirmelerin ardından kamuoyuyla da paylaşılacak” bilgisini verdi.

  GERİ ÇEKİLME ŞARTI

  Ankara kulislerine yansıyan bilgilere göre çözüm sürecini, ‘Çekilme, demokrasinin güçlendirilmesi ve normalleşme’ başlıklı 3 bölümde değerlendiren hükümet, “PKK’lıların geri çekilmesinin eksiksiz olarak tamamlanması” şartında ısrarcı görünüyor. Bu kapsamda “PKK’nın geri çekilmeyi hızlandırması” gerekliliğine ısrarla vurgu yapılıyor. Kulislere göre hükümet, önümüzdeki günlerde demokrasi paketini açıklayarak ‘irade’ beyanında bulunacak, bazı düzenlemeler tatile girmeden TBMM’ye sunulacak. PKK’nın yaz aylarında geri çekilmesini tamamlamasının ardından ekim ayında Meclis’in yeniden açılmasının ardından bu düzenlemeler yasalaştırılmaya başlanacak.

  DÜZENLEME YAPILACAK

  Sonbahardan itibaren yaşama geçirilmesi beklenen düzenlemeler özetle şu başlıklardan oluşuyor: “Bağımsız kolluk denetim merkezinin kurulması. Kişisel verilerin korunmasına yönelik yasal düzenleme yapılması. Ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik komisyonunun kurulması. Anadilde kamu hizmetlerine erişim. Kamu hizmetlerinde ana dille tercümanlık. Darbelerin dayanağı olan mevzuatın ayıklanması. İsmi darbelerle anılanların isimlerinin, kamu alanlarından kaldırılması. Kamu hizmetlerinden yararlanmada her türlü dini, etnik ayrımcılığa son verilmesi. Mevzuatta etnik ayrımcılık algısı yaratan bütün hükümlerin ayıklanması.”

  KAYGILARI ANLIYORUZ

  Görüşmede Atalay ve Ergin, “Çözüm sürecinin tıkandı, bitti ya da yavaşladı” iddialarına ilişkin olarak, BDP heyetine, “Sürecin tıkanması halinde doğabilecek sonuçlara ilişkin kamuoyunun dile getirdiği kaygıları anlıyoruz. Süreci hassasiyetle götürüyoruz” karşılığını verdi.

  ÖCALAN’A GİDECEKLER

  BDP heyeti, yeniden İmralı’ya giderek Abdullah Öcalan’la görüşecek. MİT yetkililerinin geçen hafta Öcalan ile görüştüğü de öne sürüldü. Öcalan’ın BDP heyetine Çözüm Süreci’nin 2’nci aşamasına yönelik yeni bir değerlendirme yapması bekleniyor.           

  Apo fotoğrafı önünde anlattı

  BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümet ile yaptıkları son görüşmenin kendileri açısından çok büyük umutlar ortaya çıkarmadığını belirtti. Diyarbakır’da BDP Gençlik Meclislerinin kurulması ve ilanı ile ilgili toplantıya katılan Demirtaş, daha sonra şöyle konuştu: “Görüşmelerde henüz somut bir aşama kat edilmiş değil. Son yaptığımız görüşmede de somut bir aşama kat etme durumuna gelmedik maalesef. Ama bu sürecin tıkandığı ve ilerlemediği anlamına gelmiyor. Görüşmeler sürüyor, İmralı’da devletin Öcalan görüşmeleri sürüyor. Biz de hükümet ile görüşmelerimizi sürdüreceğiz” dedi. Sürecin tıkanması halinde görüşmeleri Öcalan’ın kesebileceğini belirten Demirtaş, “İmralı’ya gidiş-gelişler konusundaki sorunun çözüldüğünü düşünüyoruz” dedi. 
  Ferit ASLAN - Bayram BULUT / DHA

  Komutanlara PKK ateşi

  HAKKÂRİ’nin Yüksekova ilçesinde Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı ile 3’üncü Tümen Komutanı’nın da içinde bulunduğu Sikorsky S-70 tipi askeri helikopter, İkiyaka Dağları üzerinden geçerken PKK’lı teröristlerce ateş açıldı. Saldırıda bir merminin isabet ettiği helikopter, Hakkâri Dağ ve Komando Tugayı’na indi. Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde, önceki akşam 18.40’ta yapılan saldırıyla ilgili şu bilgiler yer aldı: “20 Haziran 2013 Perşembe günü saat 18.40 sularında, içinde Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı ile 3’üncü Tümen Komutanı’nın da bulunduğu komuta heyetini taşıyan Komuta-Kontrol helikopterine (S-70) teröristler tarafından Hakkâri ili Yüksekova ilçesi İkiyaka Dağları’ndan 4 el ateş edilmiş, helikopter kaçınma manevrası yaparak ateş bölgesinden süratle uzaklaşmış ve emniyetli bir şekilde Hakkâri Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’na inmiştir. Helikopter üzerinde yapılan kontrolde, bir merminin helikopterin sağ kargo ön camından girerek, helikopterin ana kirişlerine hasar verdiği ve kontrol kutusunun üst çeperinde kaldığı tespit edilmiştir.” DHA

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı