Gündem Haberleri

  Çözülmemiş problemi çöz 7 milyon dolar kazan

  Hürriyet Haber
  28.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Matematikçiler dikkat

  Amerikan Clay Vakfı, bugüne kadar çözümü başarılamamış 7 problemin çözülmesi için, tüm dünyadaki fizik ve matematikçilere çağrıda bulundu. Çözümü bulanlara 7 milyona dolara varan astronomik ödüller verilecek.

  ABD'deki Clay Vakfı, bugüne kadar çözülememiş matematik problemlerini çözecek matematikçilere çağın en büyük ödülünü verecek. Clay Vakfı tarafından Paris'te yapılan açıklamada, dünyadaki tüm matematikçilere çağrıda bulunuldu ve yüzyılın en zor matematik problemlerini çözmeleri istendi.

  Vakıf, çözümünü istediği problemleri çözen matematikçilere 7 milyon dolara varan astronomik para ödülü vereceğini duyurdu. Matematikçilerin yapmaları gerekenleri belirten listenin Internetteki ‘‘www.claymath.org’’ adresinden temin edilebileceği açıklandı.

  Clay Vakfı'nın çözülmesini istediği matematik problemlerini bugüne kadar birçok bilim adamının çözebilmek için uğraş verdiği, ancak başarılı olamadıklarını belirtildi. Matematikçi Andrew Wiles, çözümü istenen 7 adet matematik probleminin yüzyılların çözülemeyen problemleri olduğunu kaydetti. Anrew Wiles, çözümü istenen ve 350 yıl boyunca çözülememiş bir problemi, kendisinin 1994 yılında çözmeyi başardığını belirterek, problemleri çözeceklere verilecek para ödülünün genç nesli motive edeceğini kaydetti.

  Clay Vakfı, problemlerin çözümü için zaman sınırlaması konulmadığını da belirtti. Clay Vakfı Başkanı Arthur Jaffe, önümüzdeki 4 yıl içinde çözümlere ulaşabilmeyi umduğunu söyledi. Dünya çapındaki yarışmada problemlerden birini çözenlerin, çözümü konuyla ilgili bir yayında yayınlanması da şart olarak koyuldu. Ödül, çözümün doğru olarak kabul edilmesinden iki yıl sonra sahibine verilecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı