Cottarelli'ye Ecevit fırçası

Hürriyet Haber
12.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

SIK sık ekonomide ince ayar gerektiğini vurgulayan IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli'ye, Başbakan Bülent Ecevit'ten sert tepki geldi. Ecevit, ‘‘Hiç bir yabancı kuruluşun kendini devletimizin veya toplum kesimlerinin yerine koymaya hakkı yoktur’’ dedi.

BAŞBAKAN Bülent Ecevit, Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Carlo Cotarelli'nin ‘ekonomide ince ayar gerektiği’ yolundaki sözlerine sert yanıt verdi. Türkiye'nin politikalarını, ilgili toplum kesimleri ile devletin belirleyeceğini söyleyen Ecevit, ‘‘Hiç bir yabancı kuruluşun kendini devletimizin veya toplum kesimlerinin yerine koymaya hakkı yoktur’’ dedi.

Ecevit, dün düzenlediği basın toplantısında ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi. Deprem, sel felaketleri ve dünya petrol fiyatlarındaki olağanüstü artışların Türk ekonomisine ağır darbe indirdiğini söyleyen Ecevit, bu bedelin hálá ödenmeye devam edildiğini bildirdi. Üstüste gelen tüm olumsuzluklara karşın hükümetin istikrar önlemlerini kararlılıkla sürdürdüğünü ifade eden Ecevit, enflasyon ve faiz oranlarındaki düşmeye dikkat çekti. Ecevit, tüm bu olumsuzluklara ve hükümetin istikrar önlemlerindeki kararlılığına karşın son aylarda Türk ekonomisinin tüm dış finans çevrelerini şaşırtan bir dinamizm kazandığını vurguladı.

IMF TAVSİYE EDER

Hükümetin ‘‘statik’’ değil, ‘‘dinamik’’ bir istikrar süreci uyguladığını kaydeden Ecevit, Cottarelli'nin ‘‘ince ayar’’ gerektiği sözlerine de isim vermeden sert yanıt verdi. IMF gibi desteği istenen kuruluşların kaygılarını belirterek tavsiyelerde bulunmalarını doğal karşılayan Ecevit, ‘‘Ama Türkiye'nin ekonomi, finans ve sosyal politikalarını bu yabancı kuruluşlar değil, kendi ilgili toplum kesimlerimizle birlikte devletimiz belirler. Hiçbir yabancı kuruluşun kendini devletimizin veya toplum kesimlerimizin yerine koymaya hakları yoktur’’ diye konuştu.

DİKTE ETMEYİN

Ecevit, basına IMF'ye atfen ‘‘İşçilere bu yıl zam yapmayın’’ sözleriyle yansıyan öneriye de aynı sertlikle karşılık verdi. Ecevit, ‘‘Ücret ve gelir politikalarımızı da yabancı kuruluşlar dikte etmeye kalkışmamalıdır. Biz bu politikaları çalışanların ve girişimcilerin toplumsal uzlaşmalarıyla çözme yolundayız’’ dedi. Ecevit, desteği beklenen yabancı kuruluşlara ‘‘politika ve çözüm dayatmak yerine, üzerinde mutabık kalınan makro ekonomi dengelerini gözetmekle yetinmeleri’’ çağrısında bulundu.

Ecevit, Telekom'un özelleştirilmesi için bir liderler zirvesi yapılıp yapılmayacağı yönündeki bir soruya da konunun Bakanlar Kurulu'nun gündeminde olduğunu belirterek yanıt verdi. Bu ayın 15'inde ihaleye teklif verme süresinin sona erdiği hatırlatıldığında da ‘‘Onun için süreyi çabuklaştırmaya çalışıyoruz’’ dedi.

Bu yıl büyüme yüzde 10'u bulur

EKONOMİDEKİ büyüme hızının bu yıl en az yüzde 6'yı bulması, hatta yılın sonlarına doğru bu hızın yüzde 10 gibi bir rekor düzeye ulaşmasının beklendiğini de belirten Ecevit, şunları söyledi: ‘‘İmalat ve otomotiv sanayii ile hizmetler ve turizm sektörlerinde olağanüstü gelişmeler yaşanıyor. Tüm bu gelişmeler kimi dış finans çevrelerini, o arada IMF'yi kaygılandırmaya başlamış görünüyor. Bu çevreler böylesine hızlı bir büyümenin ve kalkınmanın istikrar sürecini olumsuz yönde etkileyebileceğini ileri sürüyorlar. Oysa çok ağır olumsuz koşullara karşın bu olumlu sonuçların ortaya çıkması Türk toplumunun olağanüstü iç dinamizminden kaynaklanmaktadır.’’

BAŞBAKAN Bülent Ecevit, atv’ye yaptığı açıklamada, ‘Sayın Cottarelli bu dinamizmi göremiyor mu? Sizi rahatsız eden üslup mu, dayatma olarak mı görüyorsunuz?'' sorusuna, ‘Sadece üslup beni rahatsız eden. Yoksa iyi niyetinden bir kuşkum yok. Bir dayatmada bulunuyormuş izlenimini verdi. Bazı toplum kesiminden, özellikle işçi kesiminden tepkiler geldi. Oysa şu sırada, işçi-işveren ilişkileri sorunu çok duyarlı bir aşamadan geçiyor. Biz, iş çevreleri ile işçi kesimleri arasında toplumsal uzlaşma modelini yaşama geçirmeye çalışıyoruz'' dedi.

Cottarelli: Yorum yok

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, Başbakan Bülent Ecevit'in ‘ince ayar’ konusunda yönelttiği eleştirilere ‘‘Yorum yok’’ dedi. Önceki gün Kemer'de düzenlenen Ekonomi Zirvesi'ndeki sözleri nedeniyle Ecevit'in tepki gösterdiği Cottarelli, dün Bankacılık Üst Kurulu Başkanı Zekeriya Temizel ve DPT Müsteşarı Akın İzmirlioğlu ile görüştü. Cottarelli bu ziyaretleri, IMF Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk ile birlikte yaptı. Cottarelli, makroekonomik gelişmelerin değerlendirildiğini söyledi. Cottarelli, Bankacılık Üst Kurulu Zekeriya Temizel'i ziyaret ederken de ‘‘askeri harcamaların sınırlandırılması önerisiyle’’ ilgili soruya ‘‘Genel konuları görüşüyoruz. Spesifik önlemler konusunda bir görüşmemiz olmadı’’ yanıtını verdi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı