Cottarelli: Türkiye yeni çalışmaya başlayan araba

Hürriyet Haber
23 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 23 Mayıs 2000 - 00:01

ANKARA'da temaslarını sürdüren IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, Türkiye'yi ‘‘yeni çalışmaya başlayan bir arabaya’’ benzeterek, ‘‘Bu araba zamanla hızlanacak’’ dedi.

STAND-BY anlaşmasının ikinci üç aylık sonuçlarını değerlendirmek üzere Türkiye'ye gelen Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, Türkiye ekonomsini ‘‘yeni çalışmaya başlayan bir arabaya’’ benzetti.

Cottarelli, dün Devlet Bakanı Recep Önal ve Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp'i ziyaret etti. Cottarelli, Önal'ı ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cottarelli, cari işlemler açığının bir tehlike oluşturmadığını belirtti. Cottarelli, cari işlemler dengesinin açık vermesine örnek olarak Türkiye ekonomisini yeni çalışan bir arabaya benzettiğini ve bu arabanın zamanla hızlanacağını kaydetti.

Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, geçen yılın ilk üç aylık döneminde üretimin düşük olduğunu, büyümenin olmadığını, bu yıl ise sanayi üretiminin arttığını belirten Carlo Cottarelli, ‘‘Tarımdaki gelişmeler olumlu. Turizmde de önemli bir gelir bekleniyor’’ dedi.

Cottarelli, enflasyon gibi ana hedeflerde bir revizeye gerek bulunmadığını söyledi. Cottarelli, ana hedeflerden biri olan enflasyonu işaret ederek, mart ve nisan ayı tüketici fiyat endeksinde çıkan sonuçların yüzde 25'lik yılsonu hedefinin gerçekleştirilebileceğini gösterdiğini kaydetti.

Cottarelli, ihracatçıların döviz sepetinde değişiklik isteklerinin hatırlatılması üzerine, buna gerek bulunmadığını, doların yükselmesine karşın ihracatın miktar olarak artış gösterdiğini ve bu alanda bir problem görmediğini söyledi.

KAMU BANKALARI

Recep Önal da döviz sepeti de dahi olmak üzere ekonomik hedeflerin hiçbirinde, değişikliğe ihtiyaç olmadığını söyledi. İlk üç aylık ekonomik uygulamalar için bir kitapçık hazırladıklarını belirten Önal, Bakanlar Kurulu'na sunulan kitapçığı Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e de sunulacağını bildirdi.

Önal, ‘‘Üç kamu bankasıyla ilgili metinlern bankalara bu hafta içinde gönderilecek. Hedefimiz yasayı 1 Temmuz'dan önce çıkarmak’’ dedi.

Vakıfbank konusunda sorun olduğunu söyleyen Önal, şöyle konuştu: ‘‘Hazine, Vakıfbank için yüzde 55 civarında bir özelleştirme amaçlarken, Vakıflar, hukuki açıdan bunun ancak yüzde 20'sinin özelleştirileceği görüşündedir. Vakıf hukukunu çok iyi bilen danışmanlara sormak lazım.’’ ANKARA

AB: 2001'de enflasyon % 20'ye iner

AVRUPA Birliği (AB) Komisyonu Ekonomik ve Mali İşler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan bir raporda, Ankara hükümetinin ekonomik istikrar programına güven ve destek verildi. AB'ye aday ülkelerin mali ve ekonomik durumlarını analiz eden raporlar hazırlayan Komisyon, Türkiye'ye ilişkin analizinde, Ankara'nın ‘‘iddialı’’ ekonomik istikrar programının, Türk ekonomisinin giderek toparlanmasına olanak tanıdığı belirtildi.

Türkiye'nin, en büyük sorunlarından biri olan enflasyonu yenmek için önemli adımlar attığını, bu çerçevede kamu sektöründe harcamaların azaltıldığını, tasarrufa öncelik verildiğini belirten Komisyon, enflasyona karşı mücadelenin başarılı olacağına inancını vurguladı.

Raporda, 2000 yılı sonunda enflasyonun yüzde 50'ye, 2001'de ise yüzde 20'ye düşebileceği tahmininde bulunuldu ve özelleştirme girişimlerinin süratle sonuca ulaştırılması da olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi.

Komisyon'un raporundaki tahminlere göre, Türkiye'de büyüme hızı bu yıl yüzde 4.5 olacak, gelecek yıl ise yüzde 5'in üstüne çıkacak.

AB'ye aday ülkelerin enflasyon tahminleri

ÜLKELER 2000 2001

Bulgaristan 7.9 4.8

Çek Cumhuriyeti 3.0 3.3

Estonya 3.5 2.4

Macaristan 8.0 5.8

Letonya 3.5 3.5

Litvanya 1.8 2.5

Polonya 9.2 5.3

Romanya 39.0 25.0

Slovakya 13.2 7.5

Slovenya 5.0 4.5

Türkiye 50 20

Ortalama 24.7 11.5

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı