Cottarelli: Ecevit haklı

Hürriyet Haber
13 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 13 Eylül 2000 - 00:01

BAŞBAKAN Ecevit'in, sert eleştirisine hedef olan IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, ‘‘Ecevit'in açıklamasının çevirisini okudum. Dediklerine tamamen katılıyorum’’ dedi. Cottarelli, ‘‘Dünyaya Türkiye iyi yolda’’ mesajını vereceğini bildirdi.

TÜRKİYE'ye son gelişinde sık sık ekonomide ‘‘ince ayar’’ isteyen ve önceki gün Başbakan Bülent Ecevit'in IMF'e yönelik sert açıklamalar yapmasına neden olan IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, ‘‘Ecevit'in açıklamasının çevirisini okudum. Dediklerine tamamen katılıyorum’’ dedi. Ecevit, hiçbir yabancı kuruluşun kendini Türkiye devletinin yerine koymaya hakkı olmadığını belirterek, ‘‘IMF sadece tavsiye eder, dikte edemez’’ demişti.

Dün, stand-by anlaşmasının üçüncü gözden geçirme ziyaretini tamamlayan Carlo Cottarelli, Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Cottarelli, Başbakan Bülent Ecevit'in, IMF'ye yönelik açıklamasıyla ilgili, ‘‘Sayın Ecevit'in, bir uluslararası kuruluşun nasıl davranması gerektiği konusundaki görüşlerine katılıyorum’’ dedi.

Cottarelli, konuşmasında ekim ayında yeniden Türkiye'ye geleceklerini belirterek, Türk Telekom'un özelleştirmesinin hızlandırılması gerektiğini söyledi. Cottarelli, Türkiye bütçesinin beklenenden daha iyi bir performans göstereceğini de vurguladı.

Türkiye ekonomisinin iyi gittiğini belirten Cottarelli, ‘‘Bu mesajı Londra'da düzenlenecek olan ‘Türkiye'de yatırım' konulu konferansta da vereceğim’’ dedi.

ENFLASYON İYİ

Ekonomik gelişmeler hakkında bilgi veren Cotarelli şunları söyledi

‘‘İlk 8 ayda enflasyon, 1986 yılından bu yana en düşük seviyesine indi. Petrol fiyatlarının yüksekliğine rağmen, bu düşüş gerçekleştirilebildi. Ekonomik büyüme alanında da gelişmeler olumlu. 2000 yılının ikinci çeyreğine göre GSMH gayet güçlü ve programın üstünde gerçekleşti. Bizim 2000 yılı büyüme tahminimiz yüzde 7'ye yakındır. Tabii, belirsizlikleri de gözönünde bulundurmak gerekir.’’

BÜTÇE VE İTHALAT

Carlo Cottarelli, 2000 yılı bütçesinin de güçlü bir performansa sahip olduğunu ve bütçede yılın ikinci çeyreği itibariyle performans kriterlerinin yerine getirildiğini belirtti.

Bu yıl bütçenin, beklenenden daha iyi durumda olacağını ifade eden Cottarelli, ‘‘Yükselen petrol fiyatları nedeniyle KİT'lerin finansmanındaki bozukluk devam ediyor’’ dedi.

İthalat konusuna da değinen Cotarelli, ithalatın hızlı şekilde artış gösterdiğini, bunda talebin etkili olduğunu belirterek, ‘‘Bütün bu gelişmeler, bütçede dikkate alınacaktır. Bunun için tedbirler de alınmaktadır. Son alınan tedbir, tüketici kredilerinde KKDF kesintisinin yükseltilmesidir. Bu, hükümetin taahhüdünün bir göstergesidir. Artan iç talep nedeniyle ekonominin aşırı ısınmasını önlemek için, KKDF iyi bir önlemdir. 2001 yılında bütçede de aynı kararlılığın devam ettirileceğini ümit ediyorum’’ diye konuştu.

UYUM İÇİNDEYİZ

2001 yılı bütçesini, rakamların kesinleşmemesi nedeniyle çok genel olarak ele aldıklarını belirten Cottarelli, ‘‘Müzakereler son derece iyi devam ediyor. Ve hükümet ile uyum içinde çalışıyoruz. Ekim ayının ikinci yarısında Türkiye'ye yeniden geleceğiz ve bu kez 2001 yılı bütçesini ele alacağız’’ ifadesini kullandı.

Demiralp: Hedeflerde revizyon gerekmiyor

HAZİNE Müsteşarı Selçuk Demiralp, ekonomide şu an için programlanan hedeflerin değiştirilmesini gerektirecek herhangi olumsuz bir gelişme bulunmadığını söyledi. Demiralp, ‘‘Kısa ve orta vadeli hedeflere yaklaşmak da, bir başarı olarak kabul edilmelidir’’ dedi.

Demiralp, IMF ile görüşmelerin iki ana konu üzerinde yoğunlaştığını vurguladı. Demiralp, ilk olarak 2000 yılının 8 aylık bir dönem çerçevesindeki ekonomik ve mali performansı ile bu kritik piyasalardaki gelişmeler üzerinde durulduğunu bildirdi. İkinci olarak da önümüzdeki dört aylık dönem ile 2001 yılına ilişkin değerlendirmeler yapıldığını ifade eden Demiralp, 2000 yılının 8 aylık döneminde programla ilgili gelişmeler hakkında ise şu bilgileri verdi: ‘‘Bilindiği gibi yılın ilk yarısında büyüme, yüzde 4.3 olarak gerçekleşmiştir. Yılın bitiminde büyümenin yüzde 6 ile 7 civarında gerçekleşmesi beklenmektedir. Söz konusu oran, geçen yılın üçüncü yarısında, özellikle deprem nedeniyle yüklü bir şekilde daralan ekonomide aşırı ısınmaya mahal vermeden istikrarlı bir büyüme performansının geliştiğini göstermektedir. Büyüme ile ilgili veriler incelendiğinde tüketim ve buna bağlı olarak ithalatta bir hareketlenme görülmekle birlikte üretim ve yatırımda da ciddi bir gelişme olduğuna dikkatinizi çekmek istiyorum.’’

Ekonomik gelişmeler çerçevesinde ihtiyaç duyulabilecek tedbirlerin, yeri geldiğinde alındığını belirten Selçuk Demiralp, tüketici kredilerine ilişkin Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu kesintisinin yüzde 3'den yüzde 8'e çıkartılmasının bu yönde alınmış bir önlem olduğunu kaydetti.

Fondaki bankalar hızla satılsın

YAPISAL tedbirler konusuna da değinen Carlo Cotarelli, ekonomideki yapısal tedbirler içindeki en önemli gelişmenin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) faaliyete geçmesi olduğunu ve bunun son derece önemli olduğunu anlatırken, ‘‘Programın yapısal kritelerinden biri, böylece yerine getirilmiştir’’ diye konuştu. BDDK'nın çok önemli bir görevi olduğunu belirten Cotarelli, bunlardan birinin de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu elindeki 8 bankanın yeniden özelleştirmesi olduğunu kaydetti. Cottarelli, özelleştirme konusunda ise özelleştirmede şimdiye kadar bazı gelişmeler kaydedildiğini vurguladı ve ‘‘Ancak Türk Telekom'un hızlı şekilde özelleştirilmesi gerekir’’ dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı