Ege Haberleri

  Coşku var, düşmanlık yok

  Hürriyet Haber
  10.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR'in kurtuluşunun 78. yıldönümü törenleri coşku içinde kutlandı. Cumhuriyet'in kuruşulunda önemli dönüm noktası sayılan İzmir'in yabancı işgalinden kurtarılması törenlerinde, Vali Alaaddin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan halkın bayramını kutladı. Törenlere siyasi partiler, kuruluşlar ve halk büyük ilgi gösterdi.

  KADİFEKALE'den sabah 21 pare top atışı ile başlayan kutlamalar, Atatürk'ün İzmir'e ilk girdiği ve bir süre dinlendiği Belkahve daha sonra da Halkapınar İstiklal Şehitliği'nde sürdü. Cumhuriyet Alanı'nda gerçekleşen törende ise Valilik, Belediye, Ege Ordu Komutanlığı'nın yanısıra, siyasi partiler ve kuruluşlar Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. 17 Ağustos depreminden sonra İzmir'in büyük yardımını alan ve 10. metropol ilçe olarak anons edilen FP'li Gölcük Belediye Başkanı İsmail Barış da kurtuluş adına Anıt'a çelenk koydu. Bu yıl ilk kez düzenlenen ve 120 sporcunun katıldığı 21 kilometre 100 metrelik 9 Eylül Yarı Maratonu'nun startı da burada verildi. Orduevi ve Vilayet'te kabul törenlerinden sonra Konak'ta İzmir'in kurtuluşu temsili olarak canlandırıldı.

  İZMİR'in düşman işgalinden kurtuluşunun 78. yıldönümü törenlerine ANAP Genel Başkan Yardımcısı Işın Çelebi, Süha Tanık, DSP Milletvekilleri Burhan Bıçakçıoğlu, Atilla Mutman, Güler Aslan, Kemal Vatan, Mehmet Çümen, Salih Dayıoğlu, DYP Milletvekili Yıldırım Ulupınar ile MHP Milletvekili Yusuf Kırkpınar da katıldı.

  Ümmetten millete

  ŞEREF Defterine 9 Eylül ile ilgili duygularını yazan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina Cumhuriyet Alanı'nda gerçekleştiren tören ve geçit resminde halka hitap etti. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun kutlama mesajlarından sonra kürsüye gelen Piriştina, İzmir'in kurtuluşunun Türkiye hatta uluslararası siyaset alanında birden fazla anlamı olduğunu hatırlattı. Başkan Piriştina, ‘‘9 Eylül ile birlikte Ege'nin iki yakasında dostluklar gelişmeye başladı. Bugün mazlum milletlerin istilacı ve sömürgeci toplumlara karşı zafer kabiliyetinin ilk örneği ve moral kaynağı oldu’’ dedi.

  Türk Yıldızları

  CUMHURİYET Alanı'nda törenler sürerken, sonuçlanan maraton koşusunda dereceye giren atletler ödüllendirildi. Erkeklerde Enka'dan Furgah Oyan 1., Kocaeli'den Metin Sazak 2. İstanbul Büyükşehir Belediyespor'dan Mehmet Gümdem ise 3. oldu. Bayanlarda ise ilk üç sırayı Gülşen Aşıkoğlu (Güneş Sigorta) Yeşim Yeter Gülal (Ankara) Mehtap Sızmaz (İstanbul) kazandı. Cumhuriyet Alanı'nda daha sonra THK'dan 4 paraşütçünün alana inişi ardından Türk Hava Kuvvetleri'nin ‘‘Türk Yıldızları Akrobasi Timi’’nin F 4 tipi uçaklarla gerçekleştirdiği gösteri nefesleri kesti.

  Düşmanlık yok

  EGE'yi işgal eden Yunan askerlerinin İzmir'den denize döküldüğü gün olan 9 Eylül kutlamalarında, Yunanistan adı bir kez bile geçmedi. Vali Yüksel ve Başkan Piriştine konuşmalarında buna dikkat ederken, geçen yıl olduğu gibi resmi geçitte kurtuluşu canlandıran sahneler yeralmadı. Önceki yıllarda, kurtuluş canlandırılırken, Türklere zulmeden Yunan askeri, yaralı veya ölü Yunan askerinin başında süngülü Türk askeri gibi tablolar arka arkaya giden taşıtların üzerinde canlandırılıyordu.

  Menemen ve Edremit'te

  MENEMEN ve Edremit de, kurtuluşun 78'nci yıldönümü törenlerle kutladı. Menemen'de Şehit Kaymakam Kemal Bey anıtı önünde başlayan törenler Cumhuriyet Meydanı'nda halk oyunları gösterisi ve askeri birliklerin geçit töreniyle sona erdi. Edremit'te efeler, Yılmaz Akpınar Bulvarı'nda resmi geçit yaptı, halk oyunları gösterileri düzenlendi

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı