« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Çorum'dan 2020'ye" Çalıştayı

Hitit Üniversitesi, spor uygulamalarında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerinin tespit edilmesi amacıyla "Çorum'dan 2020'ye" Çalıştayı düzenledi.

A.A
SON GÜNCELLEME
Kentteki bir otelde başlayan çalıştayın açılış töreninde konuşan Vali Sabri Başköy, çalıştaydan elde edilecek bilgilerle çıkarılan dokümanların, amatör sporlar ile okul sporlarında karşılaşılan sorun ve çözüm önerilerinin tartışılmasına katkı sağlayacağına inandığını söyledi.
Türkiye'nin sportif alandaki başarısızlıklarının nedenlerini sorguladığını ifade eden Başköy, "Ülke olarak 2012 Londra Olimpiyatları yüzümüzü güldürmedi. Neden başarılı olamadık diye kendimize sorduk. Gözlemlediğim bir eksikliği sizinle paylaşayım. Tüm sorunlarda olduğu gibi sporda da bir işe yüreğini koyma konusunda sıkıntımız var. Hangi branşta olursa olsun sporcularımızın müsabakaya çıktığında bir milleti temsil etme şuurunda eksiklik olduğunu gözlemliyorum. Eğer bu eksikliği yaşamasaydık çok farklı neticeler alır ve hedefe daha rahat ulaşırdık" dedi.

Uluslararası müsabakalarda ülkesini temsil edecek sporcuların fiziki açıdan sorunlar yaşayabileceğini dile getiren Başköy, "Bunlar telafisi kolay şeylerdir. İradesi, kimliği, maneviyatı ve temsili güçlü, işini benliğiyle yapacak sporcular yetiştirirsek ve bu sporcuları yetiştirecek hocalar yetiştirirsek, her müsabakada göğsümüzü gere gere onurlanma imkanına kavuşacağız. Bunu yapamadığımız için ciddi bir başarı sağlayamıyor ve üzülüyoruz" ifadelerini kullandı.

"Başarı bizim genlerimizde var"

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan da Çorum'dan çok sayıda Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonları yetiştiğini vurgulayarak, "Bu kültür ve gelenek, bu başarı bizim genlerimizde var. Bunun daha fazlasını yapabileceğimize inanıyoruz. Eski dönemlerde büyük başarılar kazanmış sporcularımızın hikayelerini dinlediğimizde çok etkilendik. Dönemin imkansızlıkları içerisinde o başarılar kazanıldıysa bugünün imkanlarıyla neler yapılabilir, düşünemiyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından, eski dünya ve olimpiyat şampiyonu güreşçi Yaşar Doğu'nun oğlu Prof. Dr. Gazanfer Doğu'nun moderatörlüğünde ilk oturum yapıldı. Oturumda söz alan dünya ve olimpiyat şampiyonu güreşçi Mahmut Demir, Amasya'da çiftçi bir ailenin, güreşe sevdalı bir babanın oğlu olarak dünyaya geldiğini belirterek, her zaman bir babanın oğlunu keşfetmesinin beklenemeyeceğini, spor ruhunun okullarda verilmesi gerektiğini söyledi. Çalıştayın 3 gün süreceği bildirildi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler