ÇORUM HABERLERİ

Çorum'da "Akılcı İlaç Kullanımı" projesi faaliyetleri

AA / İsmail Çimen
26.12.2014 - 09:47Son Güncelleme : 26.12.2014 - 09:47

- Çorum Eczacılar Odası Başkanı Koca: "Tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara sebep olmaktadır"

AA / İsmail Çimen

ÇORUM (AA) - Çorum Eczacılar Odası Başkanı Süleyman Koca, "Tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara sebep olmaktadır" dedi.

Çorum Milli Eğitim Müdürlüğü ile Eczacılar Odası arasında imzalanan "Akılcı İlaç Kullanımı" projesi kapsamında Toki Şehit Şükrü Özyol Ortaokulu'nda farkındalık faaliyeti ve proje eğitim sunumu gerçekleştirildi.

Akılcı ilaç kullanımı konusunda bir sunum yapan Çorum Eczacılar Odası Başkanı Süleyman Koca, ilacın doğru kullanılması durumunda etkili olacağını söyledi.

"Tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara sebep olmaktadır" diyen Koca, farkındalık yaratarak ilaç kullanımında her bireyin bilinçlendirilmesinin amaçlandığını ifade ederek şunları kaydetti:

"Bu etkiler arasında, hastalık ve ölüm oranlarında artış olması, ilaçların yan etki riskinin artması, kaynakların yanlış tüketilmesiyle sonuçta temel ilaçlara bile ulaşılabilirliğin azalması, acil ve temel ilaçlara karşı gelişebilecek dirence dayalı olarak, tedavinin ekonomik ve sosyal maliyetinin artması sayılabilir. Bu nedenlerden dolayı dünyada çeşitli çözüm yolları üretilmeye, geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda tüm dünyada ve ülkemizde 'akılcı ilaç kullanımı' çalışmaları başlatılmıştır."

- "Erken çağda edinilen bilgi kalıcı izler bırakmaktadır"

İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük de geleceğin teminatı çocukları hayata hazırlanırken bedensel ve zihinsel donanımlarının en yüksek seviyeye çıkarılmasının, eğitimin temel amacı olduğunu belirtti.

Sağlıklı bireyin, sağlıklı toplum anlamına geldiğini savunan Büyük, "Erken çağda edinilen bilgi kalıcı izler bırakmaktadır. Bu olgunun yaşam boyu devam edeceği de bilimsel bir gerçektir. Proje kapsamında çocuklarımızın hayata hazırlanırken ilaç kullanımı konusunda bilinçlenmeleri, yan etkilerden ve olası risklerden korunmaları, bilen, uygulayan bireyler haline gelmeleri hedeflenmektedir" dedi.

Büyük, proje kapsamında Çorum Eczacılar Odası'nın görevlileri okullarla işbirliği halinde çocukları akılcı ilaç kullanımının nasıl olması gerektiği yönünde eğiteceğini dile getirdi. İl merkezi ve tüm ilçelerde Haziran ayına kadar devam edecek proje kapsamında bağlı tüm ilk ve ortaokullarda eğitim çalışmalarının devam edeceğinin altını çizen Büyük, proje kapsamında öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik farkındalık anketi uygulanacağını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Çorum haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Çorum haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çorum'da "Akılcı İlaç Kullanımı" projesi faaliyetleri haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ÇORUM NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:37
  • Guneş
   06:18
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   16:12
  • Akşam
   18:50
  • Yatsı
   20:18
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı