Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Çorum olimpik havuzuna kavuşuyor

Çorum Valisi Mustafa Toprak, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) tarafından 1993 yılında yapımına başlanan Çorum Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu inşaatının büyük ölçüde tamamlandığı bildirildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Vali Toprak, Belediye Başkanı Turan Atlamaz, Garnizon Komutanı Albay Eyüp Bölük ve Gençlik ve Spor İl Müdür Vekili Hüseyin Karabudak ile birlikte Fuar Alanı karşısına inşa edilen havuzda incelemelerde bulundu.

Şantiye Şefi Adem Çolak'tan çalışmalarla ilgili bilgiler alan Vali Toprak, daha sonra kompleks içerisindeki kafeterya, hamam-sauna, soyunma odaları ve diğer bölümlerde incelemelerde bulundu.

Yapımına 1993 yılında başlanan ve ilk yıllarda gönderilen düzenli ödenekler sayesinde yüzde 35 oranında bir bölümü bitirilen 'Olimpik Yüzme Havuzu' inşaatının, ödenekte yaşanan aksamalar nedeniyle sorunlar çıktığını ve ihaleyi kazanan firmanın 2000 yılında sözleşmeyi tek taraflı olarak feshettiğini hatırlatan Toprak, “Müteahhit firmanın işi bırakmasıyla havuz inşaatına gönderilen ödenek de tamamen durdu. Dünya standartlarına uygun olarak yapılan yüzme havuzu, 50 metre uzunluk ve 25 metre ene sahip. Kulvarları ile 500 kişilik seyirci kapasitesi bulunan havuz inşaatı, bölgenin en büyük spor yatırımı olma özelliğini taşıyor” diye konuştu.

Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu inşaatının projesinde yanlışlık yapıldığı yönünde iddialara da değinen Vali Toprak, “Havuz, uluslararası standartlarda yapıldı. Projede çok küçük bir hata mevcut. Tribünün üst kısımlarından ilk iki kulvar görünmüyor. Bunun dışında bir sorun yok” dedi.

Vali Toprak, inşaatın büyük ölçüde tamamlandığını, kontrollerin ardından eksikliklerin giderilmesiyle işin teslim alınabileceğini kaydetti.

“HAVUZU DOLDURACAK SU BULAMADIK”

Şantiye Şefi Adem Çolak da havuz inşaatının büyük oranında tamamlandığını belirterek, 10 gün içerisinde işi teslim edecek duruma geldiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Biz projeyi bitirdik sayılır. Güvenlik kameraları ve ses sisteminin ekipmanları yurt dışından geldiği için 15-20 günlük bir gecikme yaşadık. Şuan tek sorunumuz havuzu dolduracak su bulamamamız. Çorum'da su sıkıntısı var. Dünya standartlarında olimpik yüzme havuzu olduğu için 10 bin tona yakın su gerekiyor. Sadece havuzun içerisine su koymamız yetmiyor. Bu suyu sürekli temizleyip arıtmak gerekiyor. Ayrıca depoda da su bulunması gerekiyor. Bu konuda belediyeden destek bekliyoruz”

Şantiye şefinin açıklamalarını dinleyen Belediye Başkanı Turan Atlamaz da, şuan su sıkıntısı yaşadıklarını belirterek, “Bu konuyu değerlendirmemiz lazım. Bu havuzun susuz kalacak hali yok. Ancak şuan için bir şey söyleyemem” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler