ÇORUM HABERLERİ

Çorum Belediyesi’nden Dev Proje

IHA
03.09.2015 - 16:46Son Güncelleme :

ÇORUM BELEDİYESİ'NİN KATI ATIKLARDAN ENERJİ ÜRETMESİNE DE OLANAK ASĞLAYACAK OLAN KATI ATIK DÜZENLİ DEPOLAMA PROJESİ İNŞAAT İHALESİ YAPILDI

IHA

Çorum Belediyesi’nin katı atıklardan enerji üretmesine de olanak sağlayacak olan “Katı atık düzenli depolama” projesinin inşaat ihalesi yapıldı.
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, şehirlerin en fazla üzerinde çalıştıkları konulardan birisinin temiz bir çevre oluşturmak olduğunu belirterek, belediye olarak yaptıkları yatırımlarda Çorum’un, temiz şehir özelliğini koruduğunu ve sahip olduğu bu unvanı daha ileri bir noktaya taşımak istediklerini söyledi.
Çevre yatırımları arasında rüzgâr enerji projesi, atık pil ve atık yağ toplama, çöplerin yer altına alınması gibi yatırımları olduğunu hatırlatan Başkan Külcü, Çorum Belediyesinin çevre temizliği kapsamında şehre kazandırdığı projelerin bazılarının diğer iller tarafından örnek alındığını hatta yurt dışından dahi yer altı çöp konteynır sistemini incelemek için heyetlerin geldiğini vurguladı.
Katı atık projesi kapsamında çöplerin depolama ve rehabilite alanlarındaki metan gazını toplamak için gaz toplama sisteminin kurulacağını açıklayan Başkan Külcü, daha sonra burada kurulacak entegre tesislerle gaz üretimine sonrasında ise elektrik üretimine de geçeceklerini bildirdi. Başkan Külcü, ayrıca tesiste evsel ve bahçe atıklarından gübre üretebileceğini kaydetti.
Vahşi depolama bölgelerinin haşerenin oluşum noktalarından biri olduğu için Katı Atık Projesi ile bununda önüne geçmiş olacaklarını dile getiren Başkan Külcü, “Düzenli depolama sistemi ile çöplerin üzeri kapatılacak ve haşere oluşumu böylece buralarda son bulacak. Depolama alanından sızan sular için arıtma tesisi yapılacak. Merkez ve ilçelerde yapılacak bu çalışma ile çevre, doğa ve yer altı suları korunmuş olacak. Çorum Belediyeler Çevre Birliğine üye olan ilçe belediyeler bu proje ile vahşi depolamadan düzenli depolama sistemine geçecek. Ayrıştırma sistemi ile çöpler ayrıştırılacak. Bu sayede çöplerin çevreye zararı engellenecek ve ekonomiye kazandırılmış olacak. Birliğe üye ilçelerdeki çöpler için Laçin, İskilip, Alaca ve Sungurlu ilçelerinde olmak üzere dört adet transfer istasyonu kurulacak,tırlar vasıtası ile çöpler merkeze taşınacak. Çorum merkezdeki ve ilçelerdeki mevcut vahşi çöp depolama alanları rehabilite edilerek kapatılacak. Çok küçük olan çöp sahaları da en yakın rehabilite edilmiş çöp sahasına taşınacak” dedi.
AB, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çorum Belediyesi tarafından ortaklaşa yapılacak olan Katı Atık Tesisi ve çöp toplama istasyonlarının, ihale dosyası komisyon tarafından değerlendirildikten sonra Avrupa Birliği delegasyonuna gönderilecek. Kabul edilmesiyle birlikte bir an önce inşaat çalışmaları başlayacak. Ocak 2016 da inşaatın başlaması hedeflenirken, 2017 yılının sonunda tesisin faaliyete geçmesini planlanıyor. Katı Atık Projesi’nin maliyeti 55 milyon TL’yi bulacak. Projenin inşaatı devam ederken ayrıca 5 milyon TL’lik makine ve ekipman ihalesi de yapılacak. Böylece toplam yatırım bedeli 60 milyon TL’yi bulacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çorum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çorum ilinden Çorum Belediyesi’nden Dev Proje hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Eylül 2015 tarihinde saat 16 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çorum Belediyesi’nden Dev Proje haberi güncellenecektir.

ÇORUM NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:41
 • Guneş
  07:26
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  15:10
 • Akşam
  17:27
 • Yatsı
  19:00
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı