Çörtük'ün bankası değil Türkiye'nin imajı batar

Hürriyet Haber
04 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 04 Aralık 2000 - 00:01

Rumen Bakan Hürriyet'e konuştu:

ROMANYA Devlet Bakanı Mihai Berinde, Romanya'da banka krizine yol açan Banco Turco Romana'nın (BTR) Kamuran Çörtük'ün sorunu olmaktan çıktığını, artık Türkiye'nin imaj sorununa dönüştüğünü söyledi. Türkiye'nin Romanya'daki imajının zedelenmemesi için BTR krizinin atlatılması gerektiğine dikkat çekti.

ROMANYA'nın uluslararası ekonomik ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Mihai Berinde, Romanya'da banka krizine yol açan Banco Turco Romana'nın (BTR) Kamuran Çörtük'ün sorunu olmaktan çıktığını, artık Türkiye'nin imaj sorununa dönüştüğünü söyledi. Türkiye'nin Romanya'daki imajının zedelenmemesi için BTR krizinin atlatılması gerektiğine dikkat çekti.

Devlet Bakanı Mihai Berinde, Kamuran Çörtük'ün sahibi olduğu Bayındır Holding'in bankası Banco Turco Romana'nın likidite sorunu yüzünden tasarruf sahiplerinin paralarını ödeyememesiyle patlak veren Romanya'daki banka krizini Hürriyet'e değerlendirdi.

Berinde, BTR sorununun iki ülke arasındaki ticari ve politik ilişkileri etkiler boyutlara ulaştığına değinerek, ‘‘Türkiye ile Romanya arasında iyi bir noktaya gelen ticari ve politik ilişkinin bir banka yüzünden etkilenmesini istemiyoruz. Türkiye'nin de böyle bir lekenin ilişkileri bozmasına izin vermemesi gerekir’’ dedi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin yıl sonunda 1 milyar dolara ulaşacağını da belirten Berinde, ‘‘Bu ilişkilere, bir banka yüzünden leke sürülmesini istemiyoruz. Ancak, BTR'de yaşananlar, iki ülke arasındaki ticareti etkileyebilecek boyutlara ulaştı. Çünkü, bu bankayla çalışan işadamları son gelişmelerden büyük ölçüde etkilendi. Piskolojik bir korku oluştu’’ dedi.

BTR'nin faaliyetini sürdürmesinin gerektiğine de değinen Bakan Berinde, ‘‘Bu bankanın talepleri karşılaması, başta Türk bankaları olmak üzere Romanya'da bankacılık sektörüne olan güvenin korunması açısından çok önem taşıyor. Her şeyden önce bir bankanın piyasadan yok olması, tüm bankaları negativ etkiliyor. Bu nedenle, BTR'nin kapatılmasını çözüm olarak görmüyoruz’’dedi.

BTR sorunundan şirketlerin yanı sıra küçük tasarruf sahiplerinin de büyük oranda etkilendiğini söyleyen Mihai Berinde, ‘‘Bize göre tek çözüm, bu Türk bankasındaki nakit sorununun çözülerek, ödemelerin yeniden gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Hele bir ülkenin imajı sözkonusu olduğunda, devlet politikasına dönüştürülmesi gerektiğini düşünüyoruz’’ diye konuştu.

3 bin dolara kadar ödeme yapılıyor

ÖZELLİKLE küçük tasarruf sahiplerinin paniğe kapılarak, BTR'deki paralarını çekmek istemesi, banka şubelerinde uzun kuyrukların oluşmasına yol açtı. Bu ani talep karşısında hazırlıksız yakalanan banka yönetimi de talepleri anında karşılayamadı. Bu da binlerce tasarruf sahibinin paralarını çekebilmek için banka şubelerine hücum etmesini sağladı. Panik, anında borsaya yansıdı. Borsa yönetimi, BTR'nin tahtasını kapattı. Şu anda küçük tasarruf sahiplerinin 3 bin dolara kadar olan mevduatları, şirketlerin ise sadece çalıştırdıkları personelin maaşları tutarınca ödeme yapılıyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı