Çörtük: Demirel'in yanında olmaktan gurur duyuyorum

Hürriyet Haber
26 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 26 Mayıs 2000 - 00:01

BAYINDIR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kamuran Çörtük, Süleyman Demirel'in yanında olmaktan her zaman gurur duyduğunu ve çağrıldığı her zaman yanında yer alacağını söyledi.

BAYINDIR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kamuran Çörtük, eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in büyük bir siyaset adamı olduğunu çağrıldığı zaman Demirel'in yanında olacağını söyledi.

Romanya'da kurulu bulunan Banco Turco Romana'nın (BTR) altıncı kuruluş yıldönümü dolayısıyla Bükreş Parlamento Sarayı'nda düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çörtük, ‘‘Sizin eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in aile fotoğrafında yer almanız eleştirilere neden olmuştu. Bu eleştirilerin ardından tekrar aynı fotoğrafta yer alır mıydınız?’’ şeklindeki soruyu, ‘‘Süleyman Bey beni görmek istediği zaman ben yanında olurum’’ diye yanıtladı.

Demirel'le ilişkisinin çok eskilere dayandığını belirten Kamuran Çörtük şöyle devam etti:

‘‘Sayın Süleyman Demirel yanında olmaktan gurur duyduğum bir devlet adamıdır. Ben yasaklı olduğu dönemde de Süleyman Demirel'in yanındaydım, yarın da yanında olacağım. Eğer o fotoğrafta olmanın bize getirdiği bir rant varsa onu tartışmak lazım. Biz haketmediğimiz bir işi Süleyman Bey'in yardımıyla aldıksa bu tartışılsın. Buna varım, ama bu yoksa o fotoğrafın içerisinde olmak benim şahsi hakkımdır. Süleyman Bey devlet adamıdır, siyasi ilişkilere, iş ilişkilerini karıştırmaz. Karıştırsaydı İnterbank ve Egebank'a el konulmazdı. Demirel haketmeyen bir kişinin arkasında durmaz.’’

300 MİLYON DOLAR

Kamuran Çörtük, BTR'nin altıncı kuruluş yıldönümü nedeniyle verilen resepsiyonda yaptığı konuşmada Bayındır Grubu'nun Romanya'daki yatırımlarının tutarının 300 milyon doları bulduğunu belirterek, BTR'nin Romanya'nın en büyük özel bankası olduğunu söyledi.

Bayındır Grubu'nun Romanya'daki özelleştirme sürecine katılacağını belirten Çörtük, ‘‘Başta bankacılık ve enerji sektörü olmak üzere özelleştirmelerin hızla gerçekleşmesi ve uluslararası finansal kuruluşlardan gerekli kaynağın sağlanması ile Romanya'daki fotoğrafın değişeceğine inanıyorum’’ dedi.

Banco Turco Romana Moldavya'da şube açtı

BAYINDIR Grubu'nun Romanya'daki bankası Banco Turco Romana (BTR), Moldavya'nın başkenti Kişinev'de de şube açtı. Şube açılışı için düzenlenen töreni Türkiye'den Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ve Moldavya Cumhurbaşkanı Petru Lucinschi de katıldı. Lucinschi, açılışa katılan davetlilerin çok önemli bir olaya tanıklık ettiklerini belirterek, ‘‘Daha önce de çeşitli bankaların açılışına şahit olmuştuk. Ancak BTR Moldova'nın açılışı hem uzun, hem de başarılı bir çalışmanın neticesinde gerçekleşti’’ dedi.

BTR Moldova'nın kurulmasıyla ilgili kararın Süleyman Demirel'in ülkesine yaptığı ziyaret sırasında alındığını hatırlatan Lucinschi, şöyle konuştu: ‘‘Bayındır Holding büyük bir tecrübeye sahip olarak Moldavya'ya geldi. Daha önce Bükreş'te açtığı banka 1998 ve 1999'da Romanya'nın en iyi bankası oldu. Sizlerin aynı başarıyı Moldavya'da da göstermenizi diliyorum.’’

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı