GeriSpor Çorlu’ya 20 milyon YTL’ye motosiklet pisti yapılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çorlu’ya 20 milyon YTL’ye motosiklet pisti yapılıyor

Çorlu’ya 20 milyon YTL’ye motosiklet pisti yapılıyor
refid:7539333 ilişkili resim dosyası

İstanbul Park pistinin 2021 yılına kadar F1’in patronu Bernie Ecclestone’a devredilmesi üzerine "Türk sporcular kendi ülkelerinin pistinde antrenman yapamıyor" diye devrin iptali için dava açan Türkiye Motosiklet Federasyonu Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde uluslararası yarışların yapılabileceği bir pist inşa etmek için kolları sıvadı.

15 gün önce belediye meclisinde pistin yapımı kararı büyük çoğunlukla kabul edildi. Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Asbaşkanı Süleyman Memnun, Çorlu Havalimanı’na 4 kilometre mesafedeki 650 dönümlük arazide 4 bin 100 metre uzunluğunda inşa edilecek pistin Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nın da desteğiyle 20 milyon YTL’ye tamamlanacağını söyledi.

MART’TA BAŞLANIYOR

2008’nin Mart ayında yapımına başlanması planlanan yarış pistinin planının henüz tamamlanmadığını belirten TMF Asbaşkanı Süleyman Memnun yeni pistin Avrupalı motor sporları tutkunlarını Çorlu’ya çekeceğini söyledi. İstanbul Park’ta seyircilerin iki virajı arka arkaya göremediğini belirten Memnun, "Bu çok önemli bir ayrıntı. İstanbul Park’ta seyirciler sporcuları ancak birkaç dakikada bir görebiliyor. Çorlu’da yapacağımız pist Avrupa’daki çoğu pistten daha iyi olacak" diye konuştu.

2007 Dünya Süpersport Motosiklet Şampiyonu Kenan Sofuoğlu’nun katılacağı dünya şampiyonalarını Türkiye’ye getireceklerini belirten Süleyman Memnun, "220 milyon YTL’ye yaptırılan İstanbul Park 2021 yılına kadar F1’in patronu Bernie Ecclestone’a kiralandı. Kendi ülkesinin pistinde antrenman yapmak isteyen sporcularımız Bernie Ecclestone’a 70 bin Euro ödemek zorunda. Bir Türk sporcu için İtalya’da ya da İspanya’da antrenman yapmak neredeyse bu fiyatın 10’da 1’i kadar. Bu adil değil. Bu yanlışı yapmamalıydık" dedi. 16 kez Türkiye, 3 kez de Balkan Şampiyonu olarak, Türkiye’nin en fazla yarış kazanan motosikletçisi ünvanını koruyan TMF Asbaşkanı Süleyman Memnun, Çorlu’da yapılacak pist için hem Uluslararası Motorsporları Konseyi’nden (FIA), hem de Uluslararası Motosiklet Federasyonu’ndan (FIM) A lisansı alacaklarını belirtti.

SEYİRCİYE GÖRE TRİBÜN

Memnun şunları söyledi: "İlk etapta 2 bin 800 metre uzunluğunda bir pist inşa ederek gelecek yıl Avrupa Motosiklet Şampiyonası’na ev sahipliği yapmayı hedefliyoruz. Yaklaşık 2 milyon YTL’lik bir harcamayla ilk etabı tamamlayacağız. Gelen seyirci sayısına göre tribünleri inşa edeecğiz. İlk olarak 10 bin kişilik tribün yapılacak. 50 bin kişi gelirse kapasite sonraki yıllarda 50 bin kişiye çıkarılacak. İstanbul Park’taki gibi 110 bin kişilik tribün yapma hatasına düşmeyeceğiz. Avrupa’ya sadece 120 kilometre uzaklıkta olan Çorlu pisti, avantajlı konumuyla Avrupa’daki tüm takımların antrenman yapmak isteyeceği bir pist haline gelecek."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle