Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Çöpten özgürlük çıktı

Etiyopya asıllı atletimizin elinden alınan Avrupa şampiyonluğu unvanından sonra "sıfır ceza" ile özgürlüğe geçişinin perde arkasında yaşananlar ibret verici. Tezeta özgürlüğüne kavuştu, ancak dünya rekorunu kaçırdı.

CELAL DEMİRBİLEK
SON GÜNCELLEME
MİLLİ atletimiz Tezeta Dengersa’nın, Madrid Laboratuvarı’nda yediği doping damgası ile elinden alınan Avrupa şampiyonluğu unvanından sonra "sıfır ceza" ile özgürlüğe geçişinin perde arkasında yaşananlar ibret verici.

Etiyopya asıllı sporcumuz, Madrid Doping Araştırma Laboratuvarı’nda çöp sepetine atılan o gerçek tahlil kağıdının küçük bir operasyonla ele geçirilmesi ile özgürlüğe ulaştı. Günde 500 doping numunesinin analiz edildiği Avrupa’nın bu ünlü labaratuvarında, antrenör Ertan Hatipoğlu, uyanıklığı sonucu Tezeta’yı yağdan kıl çekercesine yaptığı bir operasyonla, doping canavarının elinden kurtardı.

Olay nasıl gelişti?

Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’ndan sonra (A) numunesinde doping damgası yiyen Tezeta’nın tahlil işlemlerinde yanlışlık olabileceğini belirten Hatipoğlu, olayın peşine düştü. Ve (B) numunesinin açılacağı gün için kendisini Madrid Laboratuvarı’na akredite ettirdi. Türkiye’nin ünlü kimyageri Prof.Dr.İsmail Peker, Hatipoğlu’nun tercümanı kimliği ile laboratuvara sokuldu. Buna rağmen kimse şüphelenmedi.

Şişe açıldı, işlemler başladı. İşte Ertan Hatipoğlu bu olayı şöyle anlatıyordu:

Peşini bırakmadılar

"(A) numunesinde idrarda bulduklarını iddia ettikleri Metanolon miktarını 13 olarak IAAF’ye bildiren laboratuvar yetkilileri, bu kez (B) numunesinde 8.5 çıkarınca şok yaşadılar. ’Yanlışlık oldu’ diyerek o kağıdı buruşturup masanın altındaki çöp sepetine attılar. Hocamla göz göze gelip, yetkililer yanımızdan ayrıldığında sepetin içindeki bizi temize çıkaracak o kağıdı gizlice aldım. Tekrar bir başka sonuçta bu rakam 9 küsürlü çıkınca itiraz etmemiz sonucu bize her türlü zorluğu çıkardılar. Gizlice ele geçirdiğimiz belgeleri, Türkiye’de inceleyip, bir kopyasını da Barcelona Doping Kontrol Merkezi Başkanı Prof.Dr.Jordi Segura’ya gönderdik. Onlardan gelen ’bu işlem dopingli sayılamaz’ yazısının yanı sıra bilirkişi olan Hacettepe Doping Kontrol Merkezi’nin de bu doğrultuda sonuca varması Tezeta’nın özgürlüğe geçişinde önemli ipuçları oldu."

Ertan Hatipoğlu, 1 yıl önce Elvan’a kırdırttığı dünya rekorunu Tezeta’ya da yaşatacağını söylerken, "Temizliğimiz kanıtlandı ama, olan dünya rekorumuza oldu" demekle yetiniyordu.

Bunları da Beğenebilirsiniz