ANKARA HABERLERİ

Çöpte ‘üç kat’ dönüşümü

Hürriyet Haber
07 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 06 Haziran 2013 - 15:16

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümle inşa edilecek üç kat ve üzeri binalardaki çöplerin, kurulacak sistemle depolanarak kaynağında ayrıştırılacağını söyledi.

Hürriyet Haber

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ankara, Eskişehir ve Bursa gibi büyük şehirler başta olmak üzere üç kat üzerindeki binalarda çöplerin, kaynağında ayrıştırılacağını kaydetti.
Bakan Bayraktar, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla önceki gün ATO Congresium’da düzenlenen programa katıldı. Çevre konusunun artık yöresel ve bölgesel olmaktan çıktığını, evrensel boyut kazandığını ifade eden Bakan Bayraktar, şunları söyledi:
“2002’de 145 atıksu arıtma tesisiyle 248 belediyeye hizmet verilirken, bugün 428 atıksu arıtma tesisiyle 550 belediyeye hizmet verilmesi sağlanmaktadır. Belediye nüfusunun yüzde 35’inin atıksuyu arıtılmaktayken, bugün yüzde 72’ye ulaşılmıştır. 2023 itibariyle de bu oran yüzde 100’e çıkacaktır.

İŞLETMELER ONLINE İZLENİYOR

2002’de böyle bir uygulama yokken bugün ülkemizde 10 bin metreküp/gün üzerinde atıksu deşarjı yapan tüm işletmeler online izlenmektedir. Yine bu tarihte böyle bir atıksu arıtma tesislerinin elektrik giderlerinin yüzde 50’si bakanlığımızca karşılanmaktadır. Bu kapsamda 2011 ve 2012’de toplam 51 milyon lira enerji teşviği verilmiştir. Patlayan çöp yığınlarından katı atık düzenli depolama sahalarına geçilmiştir.

44,5 MİLYON KİŞİ HİZMET ALIYOR

2002’de 15 düzenli depolama tesisi bulunurken, bugün itibariyle 69 düzenli depolama tesisiyle 903 belediyede 44,5 milyon kişiye hizmet verilmektedir. 2023’e kadar düzensiz katı atık depolama sahalarının tümü rehabilite edilecektir. Kentsel dönüşüm seferberliği bir çevre, enerji tasarrufu, fosil yakıt tüketimini azaltma projesidir. Alt gelir grubundaki insanları da ev sahibi yaparak hayat kalitesini arttırmayı amaçlıyoruz.

ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK

Kentsel dönüşümle inşa edeceğimiz üç kat ve üzerinde kata sahip binalarımızda çöpler, kaynağında ayrıştırılacak, kurulacak sistemle, evsel atıklar, kağıtlar, camlar ve atık yağlar ayrı ayrı toplanacak, belli bir yerde depolanacaktır. Bu sistemde toplanan ayrıştırılmış atıklar, belediyeler veya lisanslı kuruluşlar tarafından alınarak geri dönüşümü yapılacak, bu sayede hem ülke ekonomimize katkı sağlanmış hem de çevremiz korunmuş olacaktır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çöpte ‘üç kat’ dönüşümü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:12
  • Guneş
   06:00
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:47
  • Akşam
   19:43
  • Yatsı
   21:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı