Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Copacabana plajında Pepsi Cola ile duş

Genç kadının silueti üzerime bulut gibi çöküverdi. Gözlerimi açtığımda Brezilya’nın güzelliğiyle ünlü zenci-beyaz kırması ırktan genç bir mulatto yanı başımdaki yere plaj havlusunu seriyordu.

Yerleşmesini bitirince pazar çantasına eğilip bir şişe çıkardı. Litre boyu şişe, dizaynına aşina olduğum bir kola meşrubatının markasını taşıyordu.  Bir kaç kez çalkalayıp üzerine dökmeye başladı. Omuzdan aşağılara, ayak bileklerine indi. Tekrar yukarı çıkıp bikini üstünü kaldırdı, göğüslerini de yıkadı. Gösteriyi hayretle izliyordum. Bir turist grubu merakla şovun sonunu beklerken Copacabana plajının müdavimi maun tenli gençler kayıtsız kaldılar.

Mulattoyla gözgöze geldiğimizde bir an durakladı. Elindeki şişeyi bana uzatıp akıcı olmayan ingilizcesiyle bir kaç laf etti. ‘’Nedir bu şişe içindeki?’’sorumu ‘’Cola, Pepsi Cola..’’diye yanıtladı. Havlumu yanına çekip konuşmaya takıldık. Rozita adlı dilber vücudunu kola ile yıkayarak en güzel ten rengine ulaştığını söyledikten sonra gösterisinin ‘arkadaş (!) bulmaya da yardım ettiğini söyledi. Arkadaştan kastettiği Rio de Janerio’ya iş veya gezi nedeniyle gelen turistler. Üstelik ingilizce ve Almanca öğrenmesine de yardım ediyormuş. Ama arkadaşlık kurması için erkeğin cüzdanının kalın olması da gerekiyor. Tanıştıkları arasında Türkler var mı? Olsa bile söylemezmiş.

Copacabana plajına bakan 38 katlı Meridien oteli Rio’nun en yüksek ve modern binası. Tepe katında ünlü şef Paul Bocuse’ın restoranı, zemin katında Regine diskoteği. Rozita plajda tanıştığı turistleri akşam karanlığı bastığında ilkin Bocusse’un yerine, gece yarısı yaklaşırken Regine’e götürüyor.

 Bronz, yanık tenler son yıllarda beden ölçüleri, gür ve bakımlı saçlar gibi güzellik kriterlerinin başında geliyor. Kadınlar karakışta yanık tenleri yeğliyorlar. Maun tenli Rozita açık renkli Brezilya kadınlarının daha sağlıklı ve seksi görünecekleri sanısıyla güneş kremi yerine Cola’lı meşrubat kullanmaya yöneldiklerini söylüyor. Rozita ‘’Pepsi, ayrıca koruyucu güneş kremlerinden daha ucuz.’’diyor. Amerikalılar da güney komşularından geri değil. Güneş ışınlarının bir numaralı kanser üreticisi olduğuna inandıkları için güneş altında yanmak yerine ‘’Tanning Salon’’ denilen salonlarında suni bronzlaşmayı tercih ediyorlar. Cilt bakımı uzmanları vasat bir günde bir milyonu aşkın insanın bu salonlarda cilt rengini karartığını, buna karşın göz hastalığı, katarak, cilt kanseri, erken kırışma gibi sorunlarla karşılaştıklarını vurguluyor.

‘Çevre Çalışma Grubu’ kremlere güzel koku, parfüm eklemesinin hormon dengesini bozan   ‘oxybenzone’nun kullanmaktan sakınılmasını istiyor. ‘’Deri Kanseri Vakfı’’ise güneş kreminde zararlı maddelerden sakınan üreticilere onay mühürü veriyor. Üreticinin satış onayı almak için için Vakf’a 10 bin dolar bağışta bulunması gerekiyor.

X