Ege Haberleri

EGE

  Çöp tesisinden kimse rahatsız olmayacak

  Hürriyet Haber
  16.09.2013 - 01:24 | Son Güncelleme: 15.09.2013 - 15:34

  İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 11 meslek odası temsilcisine Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi yapılması düşünülen alanda inceleme gezisi gerçekleştirdi.

  Büyükşehir ve İZSU bürokratlarının da yeraldığı gezide tesisin dış ortama koku, sızıntı suyu ve gürültü gibi hiçbir olumsuz etkisi olmayacağı, buraya Koyundere Kavşağı’ndan 4 kilometrelik yol yapılacağı için çöp tırlarının hiçbir yerleşim yerinden geçmeyeceği açıklandı.
  Kentin gelişmesi ve kalkınması yönünde bir vizyon edindiklerini ve bu konuda bir yol haritası çizerek çalışmalara hızlı bir şekilde devam ettiklerini dile getiren Kocaoğlu, “Kentin kalkınması ve gelişmesi birinci derecede çevre yatırımlarının tamamlanmasından geçiyor. Biz bunu birinci hedef olarak aldık. Çevre yatırımlarında tek eksiğimiz, modern bir katı atık bertaraf tesisidir. Bunu da bir an önce gerçekleştirmeyi çok istiyoruz” dedi.


  ÇED ihalesine çıkılıyor
  Tesisin son durumu hakkında bilgilendirme yapan İzmir Büyükşehir Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi yetkilileri, Karşıyaka Yamanlar mahallesinde belirlenen alan için ÇED Ön araştırma raporu hazırlanması amacıyla ihaleye çıkacaklarını belirtti. Yetkililer, belirlenen alanda “Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi” kurulmasına ilişkin çeşitli resmi kurumlara görüş sorduklarını anlatarak, “Bu konuda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile bağlı kuruluşlarına, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne, Devlet Su İşleri’ne, İZSU Genel Müdürlüğü’ne, Orman Bölge Müdürlüğü’ne, Gediz Dağıtım A.Ş ile Türkiye Elektrik İletim A.Ş’ye gönderdiğimiz yazılar ile görüş sorduk. Hepsi ‘olumlu’ yanıt verdi. Biz de hemen ihale hazırlıklarına başladık” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı