Ege Haberleri

EGE

  Çöp konteynerleri temizleniyor

  İZMİR, (DHA)
  02 Temmuz 2012 - 13:57Son Güncelleme : 02 Temmuz 2012 - 13:56

  Balçova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, yaz aylarında vatandaşların yoğun şikayetine neden olan çöp konteynerlerine özel araçlarla temizliyor.

  Yaz aylarında vatandaşların çektiği sıkıntıların başında gelen çöp kokusu ve kara sineğe karşı bu yaz da Balçova'da bir çalışma başlatıldı. Balçova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından birkaç yıldır yapılan çöp konteyneri yıkama uygulaması bu yıl daha sistematik bir şekilde yapılmaya başlandı.

  Özel bir araçla yapılan uygulama ile her gün belirli sokaklarda bulunan çöp konteynerleri yıkanarak, ilaçlarla dezenfekte ediliyor daha sonra da içlerine özel bir parfüm sıkılarak kötü kokmaları önleniyor. Uygulama bununla da kalmıyor. Temizlik İşleri’nde çöp toplayan tüm kamyonlara takılan bir araçla her çöp alımından sonra konteynerler ilaçlanarak mikrop üremesinin önüne geçiliyor.

  Halkın sağlığı için çöp toplama konusuna özel bir önem verdiklerini ifade eden Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya “İzmir Büyükşehir Belediyesi karasinekle mücadele için üreme alanlarını sürekli ilaçlıyor. Ancak evsel atıkları attığımız çöp konteynerleri de sinek veya başka mikropların üremesine neden oluyor. Bunun önüne geçmek için ekiplerimiz teknolojiyi de kullanarak yoğun bir çalışma sarf ediyor ”diye konuştu.

  Dumanlı ilaçlamayı yıllardır ilçelerinde uygulamadıklarını belirten Başkan Çalkaya “Çocuklarımız sokaklarda gezen dumanlı ilaçlama araçlarının arkasından koşturuyor. Bu kimyasalların partikülleri de onların ciğerlerine ve solunum yollarına yapışıyor. Bu nedenle dumanla ilaçlama yaptırtmıyorum” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı