Gündem Haberleri

  Çöp konseri sponsor arıyor

  Hürriyet Haber
  01.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amacı kentin günden güne içine battığı çöp sorununa İstanbullular'ın dikkatini çekmek.

  Ressam Erkan Özdilek belki de Türkiye'nin tek kavramsal-sanat/concept-art sanatçısı. Tarlabaşı'ndaki atölyesinde resim çalışmalarını sürdürürken bir yandan da İstanbul dokusuna hitap eden, concept-art diye tarif ettiği projeler yaratıyor. Galata Kulesi'ne kanat takmak, Kız Kulesi'ne can simidi giydirmek, İstanbul Boğazı'na bir çöp duvarı yerleştirmek gibi biraz da ütopik tasarımlar yapıyor.

  Özdilek'in şu sıralar İstanbul için yeni bir projesi daha var: Kentin gün be gün daha da içine battığı çöpü İstanbul halkıyla tanıştırmak, konuşturmak istiyor. Büyük bir çöp duvarı yapıp, İstanbul Boğazı üzerine yerleştirmeyi ve mikrofonlar aracılığıyla çöpün sesini herkese ulaştırmayı hedefliyor.

  Özdilek'in çöp duvarı bir metre eninde 10 metre uzunluğunda büyük bir satıh üzerinde yükselecek. Bu satıh çöplerin saplanabilmesi için yumuşak bir malzemeden oluşacak ve köşelerine vericiler yerleştirilecek. Çöpler diklemesine yerleştirildikten sonra duvarın karşısına dev vantilatörler monte edilecek. Vantilatörler çalıştırıldığında elde edilen hava akımı ile de çöplerin birbiriyle sürtünmesi sağlanacak. Çöplerin dibine yerleştirilen vericiler ise bu hareketten elde edilecek titreşimi hoparlörlere aktaracak. Böylece dev hoparlörlerle, İstanbul Boğazı'ndan tüm İstanbul'a bir çöp konseri sunulacak.

  Projenin yaklaşık 50 bin dolara mal olacağını söyleyen Özdilek, bunun için bir sponsor arayışında. Henüz sponsor bulunamadığından çöp duvarının nereye yerleştirileceği de bilinmiyor.

  Ne yapmak istiyor?

  Ben Kapadokya çocuğuyum. Küçüklüğüm hep otla çöple geçti. Belki de bu yüzden, kendimi en iyi böyle ifade edebileceğimi düşündüm. Olayın çevreci bir yanı da var elbet. Aynı zamanda bu kentin insanlarının yabancısı olduğu bir olguyla yakından tanışmasını, onunla ilteşim kurmasını istedim. Benim düşüncem duvarın yerleştirildiği yerde bir ay kalarak konserini sürdürmesi. İstanbul'un bir ay boyunca çöpleri dinlemesi. Bulgar sanatçı Christo, Paris'te Napolyon Köprüsü'nü paketlediğinde, sanat çevreleri Christo'nun ne anlatmak isteğidiğini tartışırken, neden Paris sorusuna da cevap aradı. Ya da Richard Longue, kendini çöllere vurup topladığı taşları yan yana dizince, insanlar çöl kavramını da sorguladı. Sonuçta bunlar ve buna benzer örnekler çoğaldıkça dünyada kentlerin ve mekanların dokularına uygun tasarımları içeren bir ‘‘concept-art’’ kavramı doğdu.

  Ressam Erkan Özdilek, concept-art kavramına yönelişini bir tesadüfe bağlıyor. 1994 yılında Düsseldorf'a gittiğinde bir köprünün üzerinden uçan kuşun kendisine ilham verdiğini ve Türkiye'ye döner dönmez ‘‘Kız Kulesi-Galata Kulesi Buluşması’’nı yarattığını söylüyor.

  Özdilek'in bu projesi bir süre önce sanat çevrelerinin de tartışamasına açıldı. Marmara Üniversitesi'nde yapılan bir seçimde ise ‘‘En ütopik 10 proje’’ arasında yer aldı. 1997 yılında çizimlerini tamamladığı ‘‘Kız Kulesi-Galata Kulesi Buluşması’’nda, Galata Kulesi'nin iki yanına 70'er metre uzunluğunda çelik halatlardan yapılma kanatlar takılıyor. Kız Kulesi'nin çeperine ise dev bir can simidi geçiriliyor. Şairlerin de iki kule arasındaki aşkı eserlerinde defalarca işlediklerini söyleyen Özdilek, bu projesiyle Galata Kulesi'nin uçarak, Kız Kulesi'nin de yüzerek ortada buluşmalarını sembolize edeceğini söylüyor.

  Projeler nasıl doğdu?

  Daha önce Kız Kulesi-Galata Kulesi Buluşması sanat projesiyle gündeme gelen ressam Erkan Özdilek şimdi de bir çöp konseri hazırlığında.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı