"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Çöp için foto çözüm

BELEDİYECİLİK zor iştir. Sabır ister, dikkat ister, mesai gözetmeden çalışmak ister, yaratıcılık ister.

Belediye başkanları, yardımcıları seçilip meclislerde görev dağılımı yapıldıktan sonra, kolları sıvadı. Önce herkes hesabını, kitabını yapıyor. Nerelere, ne kadar borç var? Kadrolar ne durumda? İşler ne alemde?

*

Tabii, olağan işlerin de aksamadan yürümesi gerekir bu arada. Yoksa bir sürü söylenti, daha doğrusu dedikodu yayılmaya başlar. İşler neden aksamaya başlamıştır? Personel yeni yönetime tavır mı almıştır? Sorular uzar, gider... İşte tüm bu olası olumsuzluklara meydan vermemek için dikkatli olmak gerekir. Nasıl mı? Baştan işi sıkı tutarak... Eskiler daha şanslıdır. Yenilerse, acemiliği hemen atmak zorundadır. (Tabii ki, bunlar yalnızca benim değerlendirmelerim ve gözlemlerim. Yoksa engin belediye deneyimim yok.)

*

Nereden mi çıktı bu belediye yorumları? Geçenlerde Alsancak’ta, Konak Belediye Başkan Yardımcısı Cumhur Şenolsun’a rastladım. Bir süre söyleştik. Ve anladım ki, Konak’ta işler baştan sıkı tutulacak. Başkan Hakan Tartan, şimdiden herkesi sahaya sürmüş. Herhangi bir yakınma geldi mi, özellikle yardımcılar ve sorumlular seferber ediliyor.

*

Şenolsun, bazı yakınmalar üzerine Alsancak ve çevresinde, çöpü mercek altına almış. Her yeri dolaşıyor, not alıyor. Örneğin, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ni dikkatli gözlemlemişler. Ve sonuç... Caddeye belirli saatlerde çöp aracı girermiş. İşyeri sahipleri, işletmeciler, esnaf bu saatleri bilirmiş. Ancak kimi çöpünü saatinde, kimi araç geçtikten sonra çıkarırmış. Tabii, sonra da, "Çöp zamanında alınmıyor" yakınmaları.

*

Düşünülmüş, taşınılmış, çöpün zamanında çıkarılması için formül üretilmiş. Çöp aracı caddeye girince, belirli yerlerde durunca, görüntülenecek. Görüntüde tarih ve saat de bulunacak. Böylelikle aracın, hangi gün, hangi saatte, caddenin neresinde olduğu belli olacak. Yakınmalar geldiğinde, hemen arşive bakılacak, aracın durumu günlü, saatli çıkarılacak. Ve kimin haklı olduğu belli olacak. Böylelikle çöpün zamanında çıkarılması için adım atılmış olacak.

*

Dedim ya, belediyecilik zor iş. Ama vatandaşın mutluluğu ve hizmet için zorlukları aşmak gerek. Ve, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde uygulanacak formül benzeri çözümler bulmak. Ne diyeyim, tüm belediye başkanlarına, yardımcılarına, meclis üyelerine ve tabii ki, çalışanlarına kolay gelsin.
X