Dünya Haberleri

DÜNYA

  Constantinescu'dan AB ve G-8'e uyarı: Bosna’daki hatayı tekrarlamayın

  Hürriyet Haber
  07 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 07 Temmuz 1999 - 00:01

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in resmi konuğu olarak Türkiye'de bulunan Romanya Cumhurbaşkanı Emil Constantinescu, Avrupa Birliği ve G-8 ülkelerinin Bosna-Hersek'in yeniden yapılanması konusunda yaptıkları hatayı Yugoslavya'da tekrarlamamalarını istedi.

  Constantinescu, o dönemde bütün anlaşmaların AB ülkeleri tarafından gerçekleştirildiğini, komşu ülkelerin bölgedeki yeniden yapılanmaya katılamadığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Demirel, konuk Cumhurbaşkanı'nı dün Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşıladı. Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında bir Romen gazeteci Demirel'e, ‘AB’nin desteklediği Balkanlar'da yeniden yapılanma sürecinde Türkiye'nin rolü ne olabilir' sorusunu yöneltti.

  Demirel Balkanlar'ın yeniden yapılanmasını olayının Kosova dolayısıyla yeniden çok büyük bir ihtiyaç halinde gündeme geldiğini söyledi. ‘Bosna- Hersek hadisesiyle Kosova’nın geleceği belliydi' diyen Demirel, Balkanlar'da barış ve istikrarın devamlılığı bakımından yeni bir işbirliği ve yapılanmaya kesin ihtiyaç olduğunu bildirdi. Balkanlar'ı Avrupa'dan ayırmanın mümkün olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı, ‘Bu kesin işbirliği Avrupa’nın yeniden şekillenmesiyle yakından ilgilidir' dedi.

  Constantinescu ise Demirel ile bu konuyu ele aldıklarını anlattı. Yugoslavya'nın yeniden yapılanması konusunda Türk ve Romen kuruluşlarının bugüne kadar önemli projelerde birlikte çalıştıklarını söyleyen Constantinescu, ‘Yugoslavya’da imha edilen altyapı unsurları hususunda Türk ve Romen kuruluşları işbirliği bulunmaktadır. Bunların bütün bölgeye yayılması gerekir' dedi. Constantinescu, bölgenin geliştirilmesi için kullanılan para fonlarının devletlere değil özel sektöre tahsis edilmesi gerektiğini savundu.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı