Ege Haberleri

EGE

  Conkbayırı’nda zafer coşkusu

  Erdem SÜREK - Burak GEZEN, (DHA)
  11.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 10.08.2009 - 22:00

  Çanakkale Destanı’nın dönüm noktası olan Anafartalar Zaferi’nin 94’üncü yıldönümü Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki Conkbayırı’nda törenle kutlandı.

  2’nci Kolordu Komutanlığı’na bağlı 18’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda görevli 30 asker Anafartalar Muharebeleri’ni canlandırdı. Conkbayırı’nda top atışları sırasında Anafartalar Grup Komutanı Kurmay Albay Mustafa Kemal’in göğsündeki saate bir şarapnel parçasının isabet etme anına da gösteride yer verildi. Konuklar, savaş anını yaşlı gözlerle izledi.

  Marşlar söylendi

  Tören, Vali Abdülkadir Atalık ile 18’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Gökhan Gökay’ın Anafartalar Zaferi Anı Defteri’ni imzalamasıyla devam etti. Son olarak 2’nci Kolordu Komutanlığı Bandosu, Anafartalar, Sakarya ve Dumlupınar marşları seslendirdi. Öte yandan şehitlerin ruhuna Kabatepe Tanıtım Merkezi’nde mevlit okutuldu.

  Anafartalar’dan geçemediler

  Çanakkale Savaşları sırasında, itilaf birlikleri Seddülbahir ve Arıburnu’ndaki çarpışmalardan sonra Gelibolu Yarımadası’nı buralardan geçmenin imkansız olduğunu görerek, kuzeydeki Anafartalar’da yeni bir cephe açmış ve Conkbayırı’nı ele geçirmişti. Ancak 10 Ağustos’ta Mustafa Kemal’in emriyle başlatılan süngü hücumunda, düşman geri püskürtülerek itilaf devletlerinin Anafartalar’dan Gelibolu Yarımadası’nı geçme ümitlerini de sona erdirmişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı