Dünya Haberleri

DÜNYA

  Condi’nin en kötü günü

  Hürriyet Haber
  01.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 31.07.2006 - 23:26

  ABD Dışişleri Bakanı Rice, göreve başladığı 18 aydan bu yana en kötü gününü önceki gün İsrail’de yaşadı. Rice, İsrail’de temaslarda bulunurken İsrail uçakları, Lübnan’ın Kana köyünde 52 kişinin öldüğü saldırıyı gerçekleştirdi. Rice, bu saldırıyı İsrailli yetkililerden değil, yardımcısına gelen e-posta aracılığıyla öğrendi. O sırada İsrail Savunma Bakanı ile görüşen Rice, dehşet içinde İsrailli muhatabına "Bu ne?" diye sordu.

  LÜBNAN krizine çözüm bulmak için Ortadoğu turuna çıkan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, kariyerinin en kötü gününü önceki gün İsrail’de yaşadı.

  Geçen cumartesi gecesi İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile görüşen Rice, Lübnan konusunda siyasi planda ilerleme olduğuna inanarak oteline çekildi. Rice, pazar sabahı İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile kahvaltıda biraraya geldi ve daha sonra da Savunma Bakanı Amir Peretz ile toplantıya girdi. Oysa Rice’ın başını yastığa koyduğu saatlerde Hizbullah mevzileri bulunduğu gerekçesiyle İsrail, Kana köyünü vurmaya başlamıştı ve onlarca ölü vardı. Kahvaltıda buluştuğu Livni de İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz de, bu konuda Rice’e herhangi bir şey anlatmadı.

  Washington Post’a göre, haber, Beyrut’taki ABD Büyükelçiliği’nden ABD’li Bakan Yardımcısı David Welch’e çekilen bir e-posta iletisinde yer aldı. Welch, bu gelişmeyi erteleyemeyeceğine karar vererek Rice’a Kana’daki katliamı haber verdi. Rice haberi duyunca yüzünde "hastalıklı ve dehşet dolu" bir ifade oluştu ve Peretz’e "Bu ne?" diye sordu. Amir Peretz, durumu incelediklerini söyledi ve görüşme 15 dakikada son buldu.

  İYİMSER OLMAYA ÇALIŞTI

  Rice, aynı günü telefon başında geçirdi ve sadece ABD Başkanı George W. Bush ile üç kez konuştu. Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, saldırı sonrasında önceliğin ateşkes olduğunu yineleyerek bir anlamda Beyrut’a gitmeyi planlayan Rice’a "gelme" mesajı yolladı. Rice da İsrail’de kalarak tarafları ikna edebilecek bir uzlaşma zemini yaratmak için çabalarını sürdürdü.

  Kana katliamını öğrendikten iki saat sonra basının önüne çıkan Rice, "masum hayatların kaybından derin üzüntü duyduğunu" belirtip BM Güvenlik Konseyi’nde bir çözüm bulunulmasını umduğunu söylerken Amerikalı yetkililer, sürekli Kana katliamından görüntü yayınlayan Arap televizyonlarına ulaşmaya çalıştı. Rice’ın basın toplantısının bu görüntülerin önüne geçeceği hesaplanırken bu kez İsrail Başbakanı Olmert, ABD’ye operasyonu tamamlamak için 10-14 güne daha ihtiyaç duyduklarını söylediğini açıkladı. Ve Olmert’in açıklaması, Rice’ın basın toplantısını gölgede bıraktı.

  Akşam üzeri Başbakan Olmert ile yeniden bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı, akşam yemeğini de Livni ile yedi. Rice’ın bir süre daha Ortadoğu’da kalması beklenirken, sabaha karşı gazetecilere sabah Washington’a dönüleceği haber verildi. Dün İsrail’den ayrılan Rice, "Washington’a geri dönerken, acil ateşkes ve kalıcı çözüm için ortaya çıkmaya başlayan uzlaşıyı da yanımda götürüyorum" diyerek hafta içinde bir ateşkes sağlanabileceği mesajıyla yine de iyimser olmaya çalışıyordu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı