Dünya Haberleri

  Condi’den Talat’a WashIngton daveti

  Kasım CİNDEMİR/WASHINGTON
  14.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice’ın, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ı resmen Washington’a davet ettiği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Talat ise, ABD’den, KKTC’nin izolasyonunu kıracak somut bir adım atılmasını bekliyor.

  HÜRRİYET’in güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Condoleezza Rice’ın daveti, ABD’nin Lefkoşe Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jane Zimmerman tarafından kısa bir süre önce Talat’a iletildi.

  Henüz ziyaret için bir tarih belirlenmedi. Ancak, tarih çok büyük olasılıkla, ABD Dışişleri Bakanlığı Güney Avrupa Dairesi Direktörü Douglas Silliman’ın, 17 Ekim günü KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile yapması beklenen görüşme sırasında ortaya çıkacak. Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs sorumlusu olan Douglas Silliman, halen bölgede temaslarda bulunuyor.

  Yine güvenilir kaynaklardan öğrenildiğine göre, Cumhurbaşkanı Talat, ‘ABD Dışişleri Bakanlığı’nda bile olsa, sadece el sıkışmakla yetinilecek’ bir geziye çok sıcak bakmıyor. Aynı kaynaklara göre,ı Talat, KKTC’ye yönelik izolasyonun kaldırılmasıyla ilgili olarak çok uzun bir süredir inceleme ve çalışmalar yapan ABD’den ‘somut bir adım’ atmasının beklentisi içinde. Talat, Rice ile buluşmasının ‘somut bir adım’ ile anlamlı kılınmasını istiyor.

  Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın, Dışişleri Bakanlığı çatısı altında Condoleezza Rice ile biraraya gelmesi ve buna ilaveten de ABD’nin ‘somut bir adım’ atacağını ilan etmesi, ara seçimlere bir yıl kala Beyaz Saray’ı ‘öfkeli’ Rum-Yunan lobisi ile karşı karşıya bırakacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı