Gündem Haberleri

  Concorde'un test uçuşu başarılı

  Hürriyet Haber
  18.07.2001 - 11:02 | Son Güncelleme:

  Fransız Havayolları'na ait Concorde uçağının 25 Temmuz 2000 tarihinde Paris yakınlarında düşerek 113 kişinin yaşamını yitirmesinden sonra ilk deneme uçuşunu yapan İngiliz Havayolları'na (BA) ait Concorde tipi yolcu uçağı başarıyla yere indi.

  Dün yerel saatle 14.20'de İngiltere'nin başkenti Londra'daki Heathrow havaalanından 30 saniyede 300 kilometre sürate ulaşarak "son derece iyi bir kalkış" yaptığı belirtilen Concorde'un, Atlantik Okyanusu üzerinde yaptığı yolculuğun ardından Oxfordshire'daki Brize Norton askeri havaalanına saat 17.40'ta başarıyla indiği açıklandı.

  Fransız Havayolları, geçen yılki kazadan sonra zaman zaman Concorde uçuşları yapmış, ancak İngiliz Havayolları bütün güvenlik kontrollerinin tamamlanmasına kadar bu uçaklarla uçuşların yapılmayacağını duyurmuştu.

  Concorde'un bu ilk uçuşunun başarılı geçmesi halinde, her iki havayolu şirketinin de Atlantik üzerindeki yolculuğu neredeyse üçte iki oranında kısaltan bu uçakları en kısa zamanda yeniden kullanmaya başlayacakları duyurulmuştu. İngiliz Concorde'unun başarılı deneme uçuşundan sonra, iki şirketin uçakların uçuşu hakkında alacağı karar merakla bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı