ÇANAKKALE HABERLERİ

ÇOMÜ Üroloji Kliniğinde Bir İlk

IHA
01 Temmuz 2015 - 10:21Son Güncelleme : 01 Temmuz 2015 - 10:22

ÇOMÜ ÜROLOJİ KLİNİĞİNDE İLK KEZ BÖBREK TÜMÖRÜNE YÖNELİK 'SIFIR İSKEMİ İLE LAPAROSKOPİK PARSİYEL NEFREKTOMİ' AMELİYATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

IHA

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Üroloji Kliniğinde ilk kez böbrek tümörüne yönelik ‘Sıfır İskemi İle Laparoskopik Parsiyel Nefrektomi’ ameliyatı gerçekleştirildi.
Gerçekleştirmiş oldukları ameliyatı anlatan Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berkan Reşorlu, bu yöntemde böbrek alınmadan sadece tümörlü kısmın çıkarıldığını ve ameliyat esnasında böbrek damarları kapatılmadığı için kalan böbrek dokusunun herhangi bir zarar görmediğini belirtti. Reşorlu, işlemin herhangi bir ameliyat kesisi yapılmadan sadece 4 delikten vücut içine gönderilen cerrahi aletler yardımıyla gerçekleştirilmesi sebebiyle hem kozmetik bozukluk oluşmadığını hem de hızlı iyileşme sağlandığını ifade etti.
Böbrek tümörlerini ‘sessiz tehlike’ olarak tanımlayan Dr. Reşorlu, bu kanser türünün maalesef son aşamaya gelene kadar herhangi bir bulgu vermediğini ve bu kitleleri sıklıkla rastlantısal olarak saptadıklarını söyledi. Reşorlu, böbrek kanserlerinin erken saptanabilmesi için hastaların düzenli olarak rutin kontrollerini yaptırmalarını, idrarında kan gören hastaların ise zaman yitirmeden Üroloji polikliniğine başvurmalarını önerdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden ÇOMÜ Üroloji Kliniğinde Bir İlk hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ÇOMÜ Üroloji Kliniğinde Bir İlk haberi güncellenecektir.

  ÇANAKKALE NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:28
  • Guneş
   06:20
  • Öğle
   13:29
  • İkindi
   17:17
  • Akşam
   20:17
  • Yatsı
   21:54
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı