Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  ÇOMÜ Rektörü Laçiner’e 3 ödül birden

  DHA
  30.01.2015 - 14:41 | Son Güncelleme:

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Avrasya Yerel Yönetimler Birliği (AYYB) tarafından verilen "Bilge Kağan Avrasya Bilim Ödülü", "Yılın Rektörü Ödülü" ve "Balkanlar Avrasya Onur Ödülü"nü törenle aldı.

  Avrasya Yerel Yönetimler Birliği’nin 99 seçkin bilim insanından oluşan Bilge Kağan Avrasya Bilim Ödül Komitesi, Bilge Kağan Avrasya Bilim Ödülü’nün bu yıl Prof. Dr. Sedat Laçiner’e verilmesine karar verdi. Komite ayrıca Yılın Rektörü Ödülü’nü de Laçiner’e vermeyi uygun buldu. Laçiner’in alacağı ödüller için ÇOMÜ Terzioğlu Kampüsü Troia Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi. Törende konuşan Avrasya Yerel Yönetimler Birliği Genel Başkanı Dr. Hasan Cengiz, Bilge Kağan Avrasya Bilim Ödül Komitesi’nin ‘Bilge Kağan Avrasya Bilim Ödülü’ne layık gördüğü ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner’in göreve geldiği 2011 yılında kütüphanede 30 bin civarında kitap varken, kısa sürede bu rakamı 700 bine yükselttiğini söyledi. Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yılında 1 milyon kitap hedeflemesinin dahi Prof. Dr. Laçiner’in ‘Yılın Rektörü’ seçilmesine yeterli bir çalışma olduğuna dikkat çeken Cengiz, "Bilim insanlarının yıpratılmasına son derece karşıyım. Bunu hissediyorum. Laçiner, bilim ve fikir üreten bir değerdir. Lütfen onu yıpratmayalım. Türkiye’de gelişen son olaylardan dolayı, ‘şu gruptan veya bu gruptan’ diye ifadeler kullanıldığını duyuyorum. Bunlar bilim adamlarının motivasyonunu düşürmektedir. Siyasetçiler, siyasetçiliğini, bilim adamları da bilim adamlığını yapsınlar. Bilim adamlarımızı siyasetin konusuna lütfen almayalım. Bu ödüller vicdani bir karardır. Haktır ve hakikattir" dedi.

  Konuşmanın ardından Avrasya Yerel Yönetimler Birliği Genel Başkanı Hasan Cengiz, Bilge Kağan Avrasya Bilim Ödül Komitesi üyeleri ile birlikte Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner’e "Yılın Rektörü" ödülünü verdi. Rektör Laçiner’e "Bilge Kaan Avrasya Bilim Ödülü" Moğolistan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölüm Başkanı Doç. Dr. İnkbat Avirmedi tarafından takdim edildi. Rumeli Balkan Güçbirliği Platformu Kurucu Başkanı Recep Erdoğan da "Balkanlar Avrasya Onur Ödülü"nü Prof. Dr. Laçiner’e verdi.

  "Alandan çok vereni yükselten bir ödül"

  Ödüllerini alan ÇOMÜ Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, "Bu, alandan çok vereni büyülten ve yükselten bir ödül. Biz burada bir sürü övgü duymuş olduk. Kendilerine gönül yücelikleri için çok teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar. Bu tür ödüller insanın yükünü ağırlaştırıyor. Ödül alanın işini zorlaştırıyor. Bundan sonrasında o ödüle, o teveccühe, o insanlara, o sözlere layık olmayı gerektiriyor. Ödülle bir şey bitmiyor, başlıyor açıkçası" dedi

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı