ÇANAKKALE HABERLERİ

ÇOMÜ Hastanesi'nde epitez operasyonu

AA / Mehmet Bayer
24.02.2016 - 14:12Son Güncelleme :
AA / Mehmet Bayer

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde ilk kez epitez operasyonu gerçekleştirildi.
Doğumsal olarak göz çevresi ve yüzü ilgilendiren kemiklerde gelişim eksikliği olan 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Mehmet Sezer Kuş'a, ÇOMÜ Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Okuloplasti Departmanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arzu Taşkıran Çömez, Dr. Yeliz Ekim, Dr. Ömer Kocabıyık tarafından epitez uygulaması yapıldı.
Yüz ve göz bölgesinden çeşitli merkezlerde 26 kez ameliyat geçiren Kuş'un doğuştan gelişmemiş sağ göz küresi ve orbita kemikleri nedeni ile klasik göz içi implant ve protez uygulamasının mümkün olmadığını söyleyen Çömez, hastaya epitez uygulaması önerdiğini ifade etti.
Hastanın bu cerrahiyi geçirmiş örnekleri gördükten sonra kararını vermesi üzerine, uygulamanın ilk basamağı olan vida implantların yerleştirilmesinin başarıyla gerçekleştirildiğini belirten Çömez, "Epitez, her hastaya uygun olmamakla birlikte, uygun hastalarda yüz ve göz bölgesindeki defeklerin giderilmesinde oldukça başarılı bir yöntemdir. Biz de ülkemizde sadece birkaç merkezde uygulanan epitezi, hastanemizde ilk kez uygulamış olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden ÇOMÜ Hastanesi'nde epitez operasyonu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2016 tarihinde saat 14 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ÇOMÜ Hastanesi'nde epitez operasyonu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı