Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  ÇOMÜ’de Prof. Dr. Mirici, rektörlük için adaylığını açıkladı

  DHA
  24.01.2015 - 13:40 | Son Güncelleme:

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) Şubat ayında yapılacak rektörlük seçimleri için Prof. Dr. Arzu Mirici adaylığını açıkladı.

  ÇOMÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Mirici, bir otelde düzenlediği basın toplantısıyla adaylığını duyurdu. ÇOMÜ’nün önümüzdeki günlerde rektörünü seçeceğini hatırlatan Prof. Dr. Mirici, kendisini aydın ve sorumlu bireyler olarak tanımlayan ve üniversitenin gelişmesine katkı vereceği açık olarak görünen akademisyenler olarak hep birlikte ve uyum içinde üniversiteyi yönetmeye talip olduklarını söyledi. Çalışanların mutsuz, üretimin yetersiz ve uygulamaların hukuksuz olduğu bir üniversitede olduklarını belirten Prof. Dr. Mirici, "Kazdağı, Assos, Truva, Çanakkale Boğazı ve Gelibolu Yarımadası’nın ortasında bir ‘Üniversite Kenti’ olmaya karar veren Çanakkale’de, dünyanın en güzel kentindeyiz. Ancak bizler, dünyanın en güzel üniversitesinde değiliz" dedi.

  Bugün üniversitenin en büyük sorununun çalışanların karşı karşıya kaldığı hukuksuz uygulamalar ve yetkinliğe dayalı olmayan atamalar olduğunu belirten Prof. Dr. Mirici, "Kadrolarını alamayan isimler, beklenen süreler, yaşanan zorluklar gerçektir ve belgelere dayanmakta. Kadrolarını alamayan akademisyenlerin dörtte biri başka üniversitelere gitmek ya da emekli olmak zorunda bırakıldı. Bu durum Yüksek Öğrenim Kurumu’ndan kadro alınamaması ile açıklanamaz. Akademik personel alımı, akıl almaz hukuksuzluklara sahne olmaktadır" diye konuştu.

  Kişisel çıkarları ve küçük anlaşmazlıkları bir kenara bırakarak, üniversitenin engellenen işlevlerini geri kazandırmak için çalışmayı vaat ettiklerini belirten Prof. Dr. Mirici sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Yasalara göre suç kabul edilen tutum ve davranışlar dışındaki her türlü farklılığı üniversitenin zenginliği sayacak ve değişimin kaynağı olarak değerlendireceğiz. Üniversite mevzuatında var olan tüm kurulları düzenli olarak toplayarak ve sözde değil önde katılımcı, tartışma kültürüne sahip bir akademiyi yeniden kurmaya kararlıyız. Bütün birimlerin kendi nitelik ve gereklilikleri konusunda söz sahibi olması gerektiğine inanıyoruz. Yetkinliğe dayalı bir atama sisteminin yerleşmesi ile bu orkestradan dünyanın en güzel eserlerini dinleyeceğimizi biliyoruz. Temel sorunların çözümünde uygulanabilir somut ve denenmiş projelerle ilerleyeceğiz. Birimlerin özgün sorunları için ilgilileri ile tartışarak çözüm üretmeyi kurum kültürü olarak benimseyeceğiz."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı