« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Collina: Pişmanlık duymayın

Dünyaca ünlü eski hakem Pierluigi Collina, Türk hakemlerle biraraya geldi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Mastercard'ın futbol elçisi olarak İstanbul'a gelen Collina, Feriye Lokantası'nda düzenlenen toplantıda Süper Lig, A, B ve C klasman hakemleri ile deneyimlerini paylaştı ve soruları yanıtladı. Toplantıya 50 hakemin yanı sıra Merkez Hakem Kurulu Başkanı Oğuz Sarvan da katıldı.

Başarılı olmak için en önemli etkenin çok çalışmak olduğunu vurgulayan Collina, “Bir yere ulaşmak için mücadele etmek ve çok çalışmak gerekiyor. Günümüzde hakemlik yapmak çok zor. Bu aktiviteyi gerçekleştirmenin tek yolu hazırlıklı olmak. Hakemler artık geçmiştekinden daha çok çalışıyor” dedi.

Collina, maçta karşılaşılan sorunların genelde sonlarda ortaya çıktığını ifade ederek, şöyle konuştu: “İlk 85 dakikada bir şey olmaz, son 5 dakikada hep bir olay çıkar. Neden, çünkü insanlar yoruluyor, futbolcular yoruluyor. Böylece hata yapmak daha da kolaylaşıyor. Son dakikalarda aldığınız kararlar çok kritik oluyor, çünkü bunlar maçın sonucunu etkileyebiliyor. Siz de yoruluyorsunuz, bu risk sizin için de geçerli. Bu nedenle, fiziksel olarak hazır olmak çok önemli. Önceden haftada 1-2 antrenman yapılırken, artık daha fazla yapmanız gerekiyor.”

“KARARLAR TUTARLI OLMALI”

Hakemlerin verdiği kararların tutarlı olması gerektiğinin altını çizen Collina, tutarlılığın çok önemli olduğunu, bunun da oyun kurallarının doğru yorumu ile sağlanabileceğini kaydetti.

“Bir hakem olarak oyuncu gibi olmalısınız. Çünkü oyunu bilmelisiniz. Oyunun dışında kalamazsınız, oyunun içinde olmalısınız” diyen Collina, günümüzde bir takımın nasıl oynadığını bilmenin çok önemli olduğunu kaydetti.

Collina, yapılan hatalara da değinerek, “Mutlaka hatalar olacaktır. Önemli olan, bu hataların kabul edilir olmasıdır” dedi.

TÜRK HAKEMLERİ

Türk hakemlerin büyük organizasyonlarda görev alamamaları ile ilgili bir soruya Collina, şöyle yanıt verdi: “UEFA Hakem Komitesi olarak, hakemlerin performanslarını izliyoruz. Hakemleri, performanslarına göre kalifiye ediyoruz. EURO 2008 için hakemler seçtik ve inanıyoruz ki bu turnuva için uygun olan en iyi hakemleri seçtik. Türkiye'den hakem neden olmasın? Elbetteki performans çok önemli, çok çalışmak önemli. Bir şeyi elde etmek, çok ciddi şekilde çalışmaya bağlıdır. Bu, başarılı olmanın tek yöntemidir. Rüyam, dünyanın her ülkesinden hakemlerin bu organizasyonlarda yer almasıdır.”

“HATANIZ İÇİN PİŞMANLIK DUYMAYIN”

Collina, hakemlerin, yaptıkları hatalar nedeniyle pişmanlık duymamaları gerektiğini belirterek, “Hatanın neden olduğunu düşünün, sonra da unutun. 'Hata yaparsam ne olur?' diye düşünmeye başlarsanız ve geçmişteki hataları düşünürseniz maça odaklanamazsınız” dedi.

HAKEMLER, İNGİLİZCE SORDU

Toplantıda Collina, İngilizce konuşurken, simültane çeviriyle kulaklıklardan Türkçe tercüme yapıldı. Hakemlerin büyük bir bölümü, kulaklık kullanmadan Collina'yı dinlerken, sorularını da İngilizce sordu.

Toplantının ardından hakemler, Collina ile birlikte günün anısına fotoğraf çektirdi. Fotoğraf çekiminin ardından hakemler, Collina'dan imzalı fotoğraf aldı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz