ÇANAKKALE HABERLERİ

Çokal Barajı içme suyu 3'üncü kısım isale hattında sona gelindi

DHA
29.03.2017 - 10:45Son Güncelleme :
DHA

ÇANAKKALE'de, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Çokal Barajı içme suyu 3'üncü kısım isale hattında son aşamaya gelindi.
Çanakkale'nin Gelibolu İlçesi ve köylerinde 2045'e kadar içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacını karşılamak için tesis edilen Çokal Barajı içme suyu 3'üncü kısım isale hattı işinin yüzde 97'si tamamlandı. Yılda 5.9 milyon metreküp içme suyu temin edecek isale hattında çalışmalar devam ediyor. Ayrıca Çokal Barajı içme suyu 5'inci kısım (Evreşe ve Gelibolu Bölgesi Yan Kolları) isale hattı kapsamında da barajdan alınacak suyla, Evreşe ve Gelibolu bölgesinde yer alan uç köylerinin 2045 yılı için öngörülen yıllık 900 bin metreküp içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Tarihi Gelibolu Yarımadası üzerinde bulunan ilçe merkezinin yaz aylarında turizme bağlı olarak nüfusunun arttığını vurgulayan Bakan Eroğlu, "İlçe ekonomisinde tarım, hayvancılık, balıkçılık ve turizm önemli bir yer tutuyor. Aynı zamanda nüfusun yüzde 30'u geçimini tarımdan sağlıyor. En kısa zamanda hizmete alacağımız projeyle su sıkıntısı çeken tarihi yarım adaya içme, kullanma ve sanayi suyu temin ederek sektör faaliyetlerine katkı sağlayacağız" dedi.

Mustafa SUİÇMEZ / ÇANAKKALE, (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden Çokal Barajı içme suyu 3'üncü kısım isale hattında sona gelindi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2017 tarihinde saat 10 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çokal Barajı içme suyu 3'üncü kısım isale hattında sona gelindi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı