"Engin Kratzer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Engin Kratzer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Engin Kratzer

Çok tuhaf hareketler

Avustralya Açık, tenis tarihinde görülmemiş olaylara sahne oluyor.

Baghdatis raket parçaladı. Berdych, rakibinin elini sıkmayı reddetti. Nalbandian görevliye su fırlattı.

TURNUVALARDA ödül olarak ortaya konan para miktarlarının cazipliği ve rekabetin her geçen gün daha sertleşmesi tenisçilerin ve bu sporu sevenlerin de sinirini bozdu.
Melbourne şehrinde devam eden Avustralya Açık, tenis tarihinde görülmemiş centilmenlik dışı olaylara sahne oldu. İşte onlardan birkaçı...

1-  Hıncını raketten aldı

Tek erkekler 2. turunda Marcos Baghdatis, Stanislas Wawrinka karşısında setlerde 2-0 geriye düşünce adeta çılgına döndü. Maç oynadığı raketi yere vurup parçalayan Rum tenisçi daha sonra çantasından 3 raket daha çıkarıp herkesin gözü önünde yere vurarak parçaladı. Baghdatis’e bu hareketleri nedeniyle 800 dolar ceza verildi.

2- Tribünden top attılar

Tek erkekler 3. turunda Mikhail Kukushkin’in Gael Monfils’i 3-2 yendiği maçta kazananı, tribünden atılan bir futbol topu belirledi! 5. sette, Monfils tam maça ağırlığını koyduğu sırada tribünden atılan bir top korttaki topa çarptı ve oyun durdu. Olay nedeniyle  konsantrasyonu bozulan Monfils, sonrasında iki basit hata yapıp maçı kaybetti.

3- Rakibinin elini sıkmadı

Tek erkekler 4. turundaki Thomas Berdych-Nicolas Almagro mücadelesinin 4. setinde durum 5-5 iken, Almagro’nun bir vuruşunda top Berdych’in kolunda patladı. Çok sinirlenen Çek tenisçi, 3-2 kazandığı maçtan sonra rakibinin elini sıkmayı reddetti. Tribünlerdeki binlerce seyirci de kendisini dakikalarca protesto etti.

4- Hüngür hüngür ağladı

Tek kadınlar 4. turunda Kim Clijsters’e 2-1 yenilen Çinli tenisçi Li Na, maçtan sonraki basın toplantısında hüngür hüngür ağladı ve toplantıyı terk etti. Na’nın bu kadar üzülmesinin sebebi, maçın oynandığı 22 Ocak’ın, komünist lider Mao’nun, ordusuyla Pekin’e girip bugünkü Çin’in temelini attığı tarihin yıldönümü olmasıydı (22 Ocak 1949).

5- Görevliye su fırlattı

Tek erkekler 2. turundaki David Nalbandian-John Isner maçının 5. setinde durum 8-8 iken hakem Kader Nouni, Isner’in kullandığı bir servis atışına önce aut sonra ace kararı verdi. Nalbandian itiraz edip ‘şahin gözü’nün devreye girmesini istedi. Ancak hakem “Geç kaldın” deyince Nalbandian çileden çıktı. Maçı 3-2 kaybeden Nalbandian daha sonra, kendisinden doping numunesi alan görevliye su fırlattı ve turnuvanın en ağır cezası olan 8 bin dolar para cezasına çarptırıldı.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI