Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Çok rolde olmak moda

<B>F</B>ilm yapım şirketlerimizden birinin yeni bir teknoloji ithal ettiğinden şüpheleniyorum.

Saray Halı reklamında Mehmet Ali Erbil, Taç Linens reklamında Hümeyra, Arow terlikleri reklamında Şenay Akay, filmlerdeki farklı rolleri tek başlarına oynuyorlar. Mustafa Sandal da son klibinde aynı anda onlarca farklı görüntüsüyle geliyor ekranlara.

Öte yandan gazetelerde de köşe yazısında büyük fotoğraf kullanarak, okurun fokusunu kapmak moda. Bazıları da hep kendini öne çıkarmakla meşgul. İki akımı birleştiren bir denemeyi de ilk ben yapayım dedim. Nasıl olmuş?

Kabiliyetsiz ünlü Ata mı

Ata ve Semra Hanım
dramı, ikilinin popülaritesi sayesinde, savsaklamaya alıştığımız pek çok konunun derin bir şekilde sorgulanmasına yaradı.

Ata’nın kuşkulu ölümünün ardından gündemdeki her konuyu, herkesin aklına gelebilecek ilk sığ fikirle yorumlamaktan fazlası elinden gelmeyen kimi köşe yazarları, TV’lerdeki şovları suçladılar.

Bu programlar sayesinde ünlenenleri, kabiliyetsiz ünlüler olarak damgaladılar. Medyadan elde edilen şöhretin sabun köpüğü şöhret olduğunu buyurdular.

Acılı bir annenin, ‘Ata’yı şehit verdim’, sözünü dillerine doladılar. İdrak kapasitelerinin; TV dizisindeki karaktere kızıp sokaklara dökülen hamamcılar, fırıncılar, hemşireler, overlokçular, düz ütücüler kadar olduğunu ispatladılar.

Ata’ya yönelttikleri suçlamaların her birini aslında aynaya baksalar kendilerinde görecekler. Ata, medya sayesinde şöhret oldu diyen yazarların tamamı kendileri de medya sayesinde şöhret olmuş kişiler.

Ata hiçbir marifeti olmadan şöhret oldu diyenlerin büyük çoğunluğu, tek bir marifeti olmayan, köşeleri ellerinden alınsa attan düşüp uyuz eşeğe binebileceği şüpheli, zat-ı muhteremler... Tek vasıfları parlatılıp ünlendirilmiş olmaları.

Bu kişileri eleştirdiğim sanılmasın. Bilakis ünlü olmanın, kendi başına bir vasıf olduğunu düşünüyorum. Eleştirdiğim nokta, kendilerinin de tek vasfı ünlü olmak olan bazı köşe yazarlarının, Ata gibi gerçek yaşam şovu ünlülerini vasıfsız olmakla eleştirmeleri.

Bunlar bir de Ata gibilerin ünlerinin sabun köpüğü gibi olduğunu, elde ettikleri haksız şöhret altlarından kayıp gidince, bunalıma girdiklerini iddia ediyorlar.

Ata’nın Haftalık dergisinde yayınlanan son söyleşisi, hiç de ruhi dengesi bozulmuş bir insan profiline uymuyordu. Gayet aklı başında şeyler söylemiş, kendisini eleştiren köşe yazarlarınınkilerden çok daha tutarlı fikirler öne sürmüştü. Söyleşiden edindiğim izlenim, bende uyuşturucudan çok cinayete kurban gitmiş olma olasılığının daha yüksek olduğu kuşkusunu uyandırdı.

Şöhreti elinden kaydığı için bunalıma girdiğini söyleyenler, Ata’nın şöhretini yitirmemiş olduğunu da unutuyorlar. Kuşkulu ölümüne kadar Semra Hanım’la birlikte o program senin, bu program benim ekrandan hiç eksik olmadıklarını es geçiyorlar.

Belki de kendileri bu kadar çok ekrana çıkamadıkları ve asla çıkamayacakları için kıskanıyorlardır, kim bilir?

GS’nin beceriksizliği mahalle takımlarını kurtarmadı

Fenerbahçeli Emre Aköz
, Galatasaraylılarla takılmış; ‘Annenizin ligi size yeter de artar...’

Galatasaray, tarihindeki en beceriksiz yönetim yüzünden tarihinin yüz karası yıllarını yaşıyor, doğru. Ama bu Avrupa Şampiyonu ünvanını elinden almaz. Hele hele, mahalli ligleri dışında tek bir şampiyonlukları olmayan Fenerbahçe ya da Beşiktaş’ı mahalle takımı olmaktan hiç kurtarmaz.

Siz önce mahali liginiz dışında da bir başarı elde edin, ondan sonra dalganızı geçersiniz...
X