« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Çok önemli bir görev"

Serbest Güreş Milli Takımı'nın Teknik Direktörlüğü'ne Yakup topuz getirildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Bugün yeni görevine başlayan Yakup Topuz, Büyük Anadolu Otel'de kamp yapan Serbest Güreş Milli takımı ile bir araya geldi. İlk demecini AA muhabirine veren Topuz, bir süre önce vefat eden Fevzi Şeker'in yerine bu göreve getirildiğini belirterek, “Çok önemli bir görev, heyecanlıyım. Önümüzde Yaşar Doğu Turnuvası, Avrupa şampiyonası ve kalifikasyon maçları var. Bize inananları inşallah utandırmayacağız” dedi.

Milli takımda yaşanan sıkıntıların giderilmesi için çaba harcayacağını ve herkesi kucaklayarak ağabeylik görevini üstleneceğini belirten Topuz, “Ancak, ordunun bir kumandanı olması lazım, o kumanda da benim. Ben hem ağabeylik yapacağım hem de teknik direktörlük. Benim amacım birlik ve beraberliği sağlamaktır” diye konuştu.

Olimpiyatlar için zamanın daraldığını ancak milli takımı toparlayabileceğini vurgulayan Topuz, olimpiyatlar ve diğer şampiyonalarda başarılı olabilmek için de birlik ve beraberliğin önemine işaret etti. Topuz, “Kalpleri bir bütün hale getirmemiz ve milli takımın motive edilmesi gerekiyor. Antrenörlerimiz ve sporcularımızın hepsi benim talebelerim. Birlik ve beraberlik içinde yaşanan zorlukların üstesinden geleceğiz” ifadesini kullandı.
Yakup Topuz, milli takıma bundan sonra seçilme, seçilip takıma girme gibi de bazı kriterler getireceklerini dile getirdi. Topuz, olimpiyat vizesi için var güçleri ile çalışacaklarını belirterek, Bulgaristan'da yapılayacak kalifkasyon karşılaşmalarında bunu başarmak için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi.

Topuz, serbest güreş milli takımının otel odalarından kurtarılıp, tıpkı grekoromen güreş milli takımı gibi kendine özgü bir kamp yerinin olması gerektiğini de vurgulayarak, “Böylece güreşçilerimiz şampiyonalara daha iyi hazırlanacak ve motive olabileceklerdir” ifadesini kullandı.

Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker de açıklamasında, vefat eden Fevzi Şeker'den boşalan teknik direktörlük görevine, içlerinden birisiye yollarına devam etmek istediklerini belirterek, “Bu ağabeylik görevini de Yakup Topuz kabullendi. Birlik ve beraberlik içinde hedeflerimize ulaşacağız” dedi.

Çeker, serbest güreşte son yıllarda yaşanan düşüşü ayağa kaldırmak için emin adımlarla ilerlemek zorunda olduklarını bildirerek, 7 olimpiyat vizesinden en az 6'sında başarılı olmak istediklerini vurgulayarak, “Teknik kadromuz ve güreşçilerimiz dünyanın en güçlü kadrolarından birisi. Biz güreş ailesi olarak kenetlendik, hedefimize inançla ve güçlü kadro ile yürüyeceğiz. Çabalarımız Türk güreşinin dünyada en yüksek zirveye ulaşmasıdır. Bu konuda Sayın Başbakanımızın, ilgili bakanlığımızın ve genel müdürlüğümüzün desteğini sonuna kadar en iyi şekilde değerlendireceğiz” ifadesini kullandı.

Serbest Güreş Milli Takımı'nın Büyük Anadolu Oteli'ndeki kampı, 12 Şubat'a kadar devam edecek. Kampa, teknik kadroyla birlikte değişik sıkletlerde 50 sporcu katılıyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz