« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Çok mutlu ve gururluyum"

Dünya Fair Play Konseyi tarafından davranış dalında büyük ödüle layık görülen jokey Erhan Yavuz, açıklamalarda bulundu.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Erhan Yavuz, Türkiye Jokey Kulübü'nün (TJK) internet sitesine yaptığı açıklamada, Türkiye'de bir ödüle layık bulunacağını tahmin ettiğini ancak dünya çapında bir ödül beklemediğini dile getirdi.

Dünyada ilk defa bir jokeye bu ödülün veriliyor olmasının bir Türk jokeyi olarak kendisini ayrıca gururlandırdığını ifade eden Erhan Yavuz, “Ben o koşuda yapmam gerekeni yaptım. Halis ağabeyin canı o an için bana emanetti, göz ardı edemezdim. Her gün birçok yarışta at biniyoruz ve bazen tehlikeler yaşayabiliyoruz. Umarım benim bu davranışım apranti kardeşlerimize örnek olur. Bugün yine olsa, hiç düşünmeden aynı hareketi yine yaparım” dedi.
Geçen ağustos ayında İstanbul'da, 4 ve yukarı yaşlı 10 Arap atının katıldığı sezonun önemli yarışlarından Plevne Koşusu'nda, jokey Halis Karataş'ın bindiği “Gelibolu” isimli safkanın kantarma kayışının sol tarafı kopmuş, ünlü jokey favori gösterildiği yarışta büyük bir tehlike yaşamıştı. Bu sırada, kontrolsüz biçimde koşmaya devam eden Gelibolu'nun hemen sol dışında yer alan ve “Eskişehirli” adlı safkana binen jokey Erhan Yavuz, olayı fark ederek atını Gelibolu'ya yaklaştırmış, kopan kantarma kayışının parçasını alarak, tutması için rakibi Halis Karataş'a vermişti. Böylelikle atın kontrolünü tekrar eline alan Karataş, Gelibolu ile 2 bin metre kum pistte 2.15.62'lik dereceyle rekor kırıp, 120 bin lira ikramiyeli yarışta birinciliğe ulaşmıştı. Büyük bir fair play örneği gösteren Erhan Yavuz ise “Eskişehirli” ile dördüncü olmuştu.

Erhan Yavuz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker tarafından da ödüllendirilmişti.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler