Çok küçük şirkete çok büyük ödül

Hanife BAŞ
17 Ekim 2003 - 20:30Son Güncelleme : 17 Ekim 2003 - 20:30

Star Export Dış Ticaret, beş çalışanı olan bir KOBİ. Merkezi İspanya'da bulunan Trade Leaders Club'ın (Ticaret Liderleri Kulübü) verdiği ödüller sayesinde uluslararası arenada birden bire yıldızını parlattı. 2000 yılında kulübün verdiği kalite ödülünü aldı. Bu yıl ise ‘Ticari Liderlik’ ödülüne layık görüldü.

İş hayatı içinde koşuştururken, hiçbir kuruluşa başvuru yapmadığınız halde şirketinizin uluslararası bir ödül kazandığı şeklinde bilgi alıyorsunuz. Ödülü almak için Almanya'ya davet ediliyorsunuz...

Beş kişinin çalıştığı Star Export Dış Ticaret'in Trade Leaders Club (Ticaret Liderleri Kulübü) ödülünü kazanması aynen böyle olmuş. Üstelik kulübün tam 112 ülkeden 15 bini aşkın üyesinin oylaması sonucu iki ödüle layık görülmüş.

1980’de kurulan Star Export, 2000’de kulübün verdiği '14. Uluslararası Kalite Ödülü'nü aldı. Haziran 2003'te ise bu yıl 33'üncüsü verilen 'Uluslararası İş Lideri Prestij Ödülü'nü Türkiye'den alan iki firmadan biri oldu.

Merkezi İspanya'da olan Trade Leaders Club, her sektörden dünyanın dört bir yanından girişimci ve iş insanlarının üye olduğu bir kulüp. 33 yıldır üyelerinin tespit ettiği şirket ya da girişimcilere ödül veriyor. Kulüp üyeleri dünyanın her ülkesindeki küçük, büyük bütün şirketlerin çalışmalarını onların haberi olmadan takip ediyor ve araştırıyor. Sonuçta kriterlere uyan şirketler ödüle layık görülüyor.

Star Export Dış Ticaret ve Sanayi Genel Müdürü Mustafa Özsoy, yıllardır dürüstlükten şaşmadan iş yaptıkları için bu ödülü aldıklarını söylüyor.

Star Export tekstil ithalat ve ihracatı, anahtar teslim fabrika kuruluşu, danışmanlık, boya kardelalarının oluşturulması gibi alanlarda faaliyet gösteriyor. Aracılık ettikleri ihracat rakamı yılda iki milyon doları buluyor.

SÖZÜNÜ TUTTU, KAZANDI

Şu ana kadar 20 fabrikanın kuruluşunu gerçekleştirmişler. Geçen yılki cirosu 80 milyar TL olan şirket, milyarlarca dolar cirosu olan firmaların arasından sıyrılarak ödüle uzanmanın gururunu yaşıyor.

Özsoy, ödülü nasıl kazandıklarını şöyle anlatıyor: ‘‘Bu ödülleri alacak kişiler belirlenirken ithalat, ihracat yapan firmaların faaliyet gösterdiği ülkede 10 yıllık sürede herhangi bir vergi borcu olmamasına bakılıyor. Yasal bütün yükümlülüklerini yerine getirmiş olması, mal sattığı ülkelerdeki müşterilerine zaman, fiyat, kalite olarak bütün sözlerini yerine getirmiş olması gerekiyor. Müşteri memnuniyetini ön planda tutması gibi kriterlere bakılıyor.‘‘

Trade Leaders Club, dünyada bu özelliklere uyan şirketleri tespit ediyor ve bunlar arasından üyelerinin seçtiklerini ödüllendiriyor. Yüksek ve soru işareti bırakmayan ticari anlayış, hizmete dayalı insan ilişkileri, hiçbir devlete vergi borçlarının olmaması gibi kriterlere bakılıyor.

Star Export'un aldığı ödüller işlerinin açılmasına da neden olmuş. ABD, Çin, Hong Kong'dan yarışmalara ve fuarlara katılmaları yönünde davet almışlar. Kendilerine gelen iş talepleri artmış.

Özsoy, 'Ticaret Liderliği' ödülünü almak için gittiği Berlin'de yaptığı ve büyük alkış aldığını söylediği konuşmasını şöyle anlatıyor: ‘‘Türkiye'den Pınar Holding de aynı ödülü aldı. Star Export dışındaki tüm şirketlerin cirosu milyarlarca dolara yaklaşıyor ya da geçiyordu. Çok yüksek ihracat rakamları vardı. Her konuşma yapan bunlardan bahsediyordu. Küçük bir şirket olmamız nedeniyle düşük olan ciromuzu söylememin bir anlamı olmadığını düşündüm. Şirketimin, kaliteye, hizmete, sürekli çalışmaya değer verdiği yönünde bir konuşma yaptım. Bu noktaların beni orada bulunan katılımcılarla buluşturduğunu söyledim. Herkes beni ayakta alkışladı.‘‘

Özsoy, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği eğitimi almış. Daha sonra Almanya'da bu alanda yüksek lisans yapmış. Yurda dönüşünden itibaren ithalat, ihracat ve fabrika kuruluşu işleriyle uğraşmış.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı