ANKARA HABERLERİ

Çok katlı hapishane

Fatih TEKECİ
08 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 07 Ekim 2011 - 20:45

Başkent Ankara’da, olası bir yangın sırasında “kurtuluş yolu” olarak bilinen çok katlı binaların yangın merdivenleri “yük deposu” olarak kullanılıyor. Olası bir yangında büyük can kaybı yaşanabileceği uyarısında bulunan İtfaiye Daire Başkanı Karakuş vatandaşlara, “Merdivenleri boşaltın” diye seslendi.

Fatih TEKECİ

BAŞKENT Ankara’da birçok yüksek binanın yangın merdiveni, oturanların kullanmadıkları eşyaları koyduğu “yük deposu” haline dönüştü. Olası bir yangın tehlikesinde “kurtuluş yolu” olarak tanımlanan çok katlı binaların yangın merdivenleri, rahat yürümeye uygun olmaması nedeniyle büyük tehlike arz ediyor. Depo olarak kullanılan yan merdivenlerinin insanların kaçmalarını engelliyeceğini belirten Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ceyhun Tonguç Karakuş, “Merdivenleri boşaltın” uyarısında bulundu.
Derhal bolaştılmalı
Son yıllarda yapılan çok katlı binaların yangın konusundaki bilince uygun halde inşa edildiğini ifade eden Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Karakuş, kullanım konusunda ise vatandaşların gerekli hassasiyeti göstermediiğini söyledi. Yangın merdivenlerinin iki amacı olduğunu belirten Karakuş, “Yangın merdivenlerinin iki amacı vardır. Bunlardan birincisi ve en önemlisi olası bir tehlike anında vatandaşların kaçışını yani kurtuluşunu sağlamak, ikincisi ise olay yerine gelen itfaiye ekiplerinin müdehale alanına alternatif giriş sunmak.
Yangın merdivenlerinin önü açık, içi ise yürümeye müsait olmalı. Bu merdivenler ‘alternatif kurtuluş yolu’ olarak tanımlanır. Depo olarak kullanılan yahgın merdivenleri derhal boşaltılmalıdır” dedi.
Sorumlu yönetici
Yönetmelik gereğince binalardaki yangın merdivenlerinden apartman yöneticileri ve bina sahiplerinin sorumlu olduğunun altını çizen Karakuş, “Depolama alanları yangının çıkış noktalarının başında gelir. Bu tip yerlerde daha hasas davranılması ve üzerine düşülmesi gerekir. Bütün kurallara uygun şekilde yapılmış bir yangın merdiveninin kapısı yangına karşı dayanıklıdır ve duman sızdırmaz. Belirli bir süre yangına dayanıklı kalabildiği için bu tip alanlar içine konulan eşyalar yangının büyümesine neden olabilir. Ayrıca kolay yanabilen yada yangına sebebiyet verebilecek bir maddenin bu alanda tutulması insan hayatı için çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu hassas konuda itfaiye olarak vatandaşlarımızın daha duyarlı olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çok katlı hapishane haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı