Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Çok hata yaptı

Şahsına yönelik eleştirilere gösterdiği tepki normal. Dünyanın her yerinde yanlış yapan hoca tenkit edilir. Alman hocanın bundan rahatsızlık duymasına anlam veremiyorum. Üstelik iki yılda, gençler adına bize hiçbir şey sunmadı.

* Daum mutsuz. Alman hocayı huzursuz eden ortamı biz mi yaratıyoruz, yoksa Daum mu hatalı?

Daum
eleştiri kaldıramıyor. Şahsiyetiyle alakalı eleştirilere tavrında yüzde yüz haklı. Ama o takımla ilgili tenkitlerden de rahatsız. Bir sürü hata yapıyor, sonra da bunlar gündeme getirilince rahatsız oluyor. Daum’un problemi bu. O diyor ki, ‘Ben bu takımı 2 sezon şampiyon yaptım. İyi takım kurdum. İyi neticeler aldım...’ Tamam da dünyanın her yerinde insanlar yanlış yaptığında tenkit ediliyor. Ne bekliyor ki, tamam iyi bir kadro var, ama bu kadro bilakis onunla kötü yönetiliyor. ‘Geleceğin takımını kuracağız’ dediler, Ümit Milli Takım’ın en iyi oyuncularını aldı, hiçbiri ortada yok. Genç takımdan hiçbir futbolcuyu bizlere sunamadı. Yanlış yapıyor, yapınca da eleştirilecek.

Orta saha oyuncuları topu kullanamıyor, hiçbir orta saha oyuncusuna müdahale edemiyor. Kenarda oyunu seyrediyor. Beşiktaş maçında Alex çıkıyor, Nobre giriyor. İkinci santrforu oyuna sokmanın ne anlamı var, Beşiktaş tek kale oynuyor. Ne yapacağız yani, ‘Aman ne kadar iyi oynadın. Kalemizde bir sürü pozisyon oldu. İyi ki gol olmadı’ demek mi lazım? Milan maçı oynandı sahaya çıkarttığı takım da düzgün, oynadığı futbol da düzgün. 87. dakikada gol yemeleri Daum’un suçu değil, sadece oyunculuran suçu. Faulü zamanında yapamadılar golleri yediler. Burada onun yapacağı şey yok. Ama son Beşiktaş maçında ikinci devre yüzde 100 hatalı.

İyi kullanınca

* Anelka sorunlu günlerden çıktı. Son iki maçta harikalar yaratıyor. Fenerbahçe Anelka’yı yeni mi keşfetti?

Sorunlu
değildi, sorunlu hale getirildi. Adama pas atmadılar, adam yanlış yerde oynatıldı. Sonra baktı ki bu iş böyle olmuyor, herkes kendi kafasına göre oynuyor, o da kendi kafasına göre oynadı. O zaman da meziyetleri ortaya çıktı. Türkiye’ye gelmiş geçmiş en iyi futbolcu. Son Milan maçına kadar Fenerbahçe onu kullanamadı. Meziyetlerini bilip ona top atacak futbolcular kenarlara top atıp geriye dönüp, harcadılar. Anelka da topu bekliyordu. Ne yapsın. Gitmek falan da istemedi. Fenerbahçe de satmak istemedi. Daha da faydalı olacak.

Rıza ne yapsın

* Rıza Çalımbay, yönetimindeki Beşiktaş nereye koşuyor? Eleştiriler doğru mu?

Rıza Çalımbay
’ı bu kadar eleştirilecek yönleri yok mu? Tabii ki var. Ama bir gerçek de var ki, elindeki imkanların en iyisini vermeye çalışıyor. Zaten bundan dolayı da kötü durumlara giriyor. Rıza hangi maça çıkarsa çıksın biraz kötü oynayanın yerinde kadrosu geniş olduğu için başkasını oynatıyor. Eğer bir oyuncuya itimatın varsa, gözünü karartır ısrar edersin.

Ali Tandoğan’ın oynayacağını zannediyordum oynamadı. Böyle ikide bir değişen oyuncular var. Son F.Bahçe maçında sahaya 4 değişik oyuncuyla çıktı. Tam kadrosunu kurup kötü de oynasalar bunda ısrar etmiyor. Tabii ki futbolcu kötü oynayacak. Ha, kötü oynayanı öbür hafta ‘değiştireyim’ dersen, hem kötü oynayanı, hem de diğerini kaybedersin. İki de bir ‘Rıza bu işi kaldıramaz, menajere ihtiyacı var’ gibi şeyler çıkıyor. Bunlar çirkin yorumlar. ‘İki maç müsaade ediyoruz, yoksa kendisi istifa etsin’ sözleri tatsız şeyler. Bir antrenör ne kadar rahat olursa, o zaman daha bilgili ve aklı başında işler yapar.

Doğruyu bulamadık

* Taraftar derbide maça sızdı, sonra dışarı çıkarıldı. Bu olayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bundan
önce valinin bir konuşması var. Diyor ki, ‘Toplu halde taraftar maça giremez ve getirilmeyecek. Ama münferit olarak maçı görmek isteyen bilet alıp girer.’

Bunlar bilet almış maça gidiyorlar. Ama 130 kişi biraraya gelmişler. Şimdi burada toplu geliniyor, camlar kırılıyor, otobüsler taşlanıyor. Bunlara mani olmak zor. Münferit olarak gelir girerler. Bunlar da birleşmiş girmiş. Bu valinin konuşmasına karşı çıkmak değil ki. Biletini almış orada buluşuyor. Burada sorun şu, oraya gelen seyirci Fenerli olsun, Beşiktaşlı, Galatasaraylı olsun, takıma destek için değil, rakibe sataşmak için geliyorlar. Aynı Milan maçında olduğu gibi. İlle birbirine dalaşacak, birbirine hakaret edecek. Böyle bir şey olmaz. Sen takımını desteklemeye geldin. Oraya seyirci bundan dolayı alınmak istenmiyor. Bunun için dışarı çıkartıldı. 130 kişi belki denk gelmiş. Bunları ne yapmış da dışarı çıkarıyorsun. Her şeyi yanlış yapıyoruz. Seyircimiz de yanlış yapıyor, idarecimiz de yanlış yapıyor. Tahkim’i de, federasyonu da doğal olarak valisi de yanlış yapıyor. Bir düzgün iş yapan çıkmadı.

G.Saray iyi yolda

* Galatasaray’ın golcüleri iyi ama defansı kötü, bu ilerleyen haftalara nasıl yansıyacak?

Takım
gol atıyorsa defansı ileride toparlanır. Defansı da çok hafif değil. Düz oyuncularla iyi oynuyorlar. Ümit Karan, Türkiye’nin belki de en iyi santrforu. Bunu uzun süredir söylüyorum. Top kontrolü iyi, iyi de vuruyor. Oyunu iyi okuyor. 4 gol atılıyor, ikisini kendi atıyor, birbirinden güzel. İki de bilinçli asist yapıyor. Böyle bir santrfor bütün dünyanın arayıp bulamadığı santrfor. İki kere uzun top atıldı, birini Orhan, birini Uğur attı ikisini de nefis gol yaptı. Hem de ne asistler. Bu adam artık tartışılmaz. Özel hayatı da evlenince düzene girdi. Necati var, Hakan var. Şeytan üçgeni oluşturdular, iyi oynuyorlar. Hakan iki tane yüzde yüz pozisyona girdi, şanssızlıktan kaçırdı.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI