"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Çok güzelim o halde neden sevgilim yok

Sevgili ablacığım, ben 19 yaşında çevresi tarafından çok beğenilen, oldukça güzel bir genç kızım.

Benim sorunum, bu kadar güzel olmama rağmen, şimdiye kadar karşıma gerçek anlamda sevebileceğim, güvenebileceğim hiç kimsenin çıkmamış olması.

Şimdi siz belki de aşk böyle aramakla bulunmaz diyebilirsiniz. Ama çevremde benden çok daha çirkin kız arkadaşlarım hep uzun süreli ciddi ilişkiler içindeyken, ben sanki yalnızlığa mahkum oldum. Artık aşktan da sevgiden de umudumu kestim.

Çirkin bir kız olsam gam yemem ama, neden benim gibi bir kızın böyle yalnız kaldığını anlayabilmiş değilim!

Hep elbette günün birinde kafama uyan birini bulacağım, diye, düşünürdüm. Artık umutlarım yok oldu.

Sizce psikolojik açıdan bir çöküntü içine düşmek üzere miyim? Bana bu açıdan akıl veren bir şeyler yazarsanız sevinirim.

<ı>RUMUZ: GÜZEL KIZ

Sevgili kızım, işte bütün sorun bence şu ‘Ben çok güzel bir kızım, çirkin olsam gam yemem’ şeklindeki düşüncenden kaynaklanıyor.

Dikkat ettiysen güzel kadınlar mutluluğu daha zor yakalarlar. Nedenine gelince genellikle, güzellikleriyle biraz gururludurlar, çevreleri tarafından, özellikle de büyükleri tarafından oldukça şımartılmışlardır:

‘Sen nelere layıksın, seni kimler almaz’ gibilerden sözlerle, her zaman kendilerini herkesten üstün görmeleri sağlanmıştır.

Bir erkeğin aradığı gibi yumuşak, sevecen, anlayışlı bir sevgili ya da eş olmayı başaramazlar. Kimseleri beğenmezler. Hiç kimseyi kendilerine layık görmezler.

Biraz da yine çevrenin pohpohlamasıyla, bu güzellikleri sayesinde zengin ve başarılı bir erkek bulabileceklerinin hayali içindedirler.

Bütün bunları mutlaka sen de yapıyorsun, ya da düşünüyorsun demiyorum, kızım. Sakın beni yanlış anlama. Ama çevrene de dikkat edersen, bu gerçeği görürsün.

Pek çok güzel kadının düşünülenin aksine mutsuz olduğu dikkat çeker. Çünkü güzel kadınların birçoğunda rastlanan bu özellikler erkekleri korkutup, kaçırtabilir.

Belki sen de farkında olmadan zaman zaman bu burun büyüklüğüne kendini kaptırmış olabilirsin.

Biraz daha alçakgönüllü, biraz daha olgun ve sevecen davranabilirsen, elbette seni de sevecek, sana ciddi olarak yaklaşacak bir erkek çıkar karşına.

Daha yaşın ne, başın ne ki, umudunu yitiriyorsun?

Neden benden kan geldi anlamadım

Güzin abla, bizi her konuda aydınlattığın için teşekkürler. Erkek arkadaşımla iki senelik bir beraberliğim var. İki aydır, iç çamaşırımı çıkarmadan sevişiyoruz.

İki defa ters ilişkiye girmeye çalıştık ama ben çok acı çektiğim için bıraktık.

Sonuncusunda bir iki damla kan geldi.

Neden olabilir?

<ı>RUMUZ: MERAK


Kızım hem acı çektim diyorsun, hem de neden kan geldi, acaba, diyorsun.

Doğrusu ya, bu kadar saflığa da can dayanmıyor! Kaç kez yazdım, bu ters ilişki zarar verir, anüste çatlaklar oluşur, esnekliğini kaybeder, diye. İşte tabii böyle bir ilişki sırasında küçük yırtıklar ve çatlaklar meydana gelmiştir, kanama yapmıştır.

Cinsellikte ancak her iki tarafın da keyif duyması, mutlu olması şartıyla deneyimler yaşanabilir.

Yoksa seninki gibi acı ve zarar veren bir ilişki yaşamanın nesi mutluluk yaşatır ki?

Kayınpederim tacizde bulundu

Sevgili ablacığım, üç yıllık evli bir kadınım. Eşimi çok seviyorum. Biz ailem karşı çıktı diye gizlice evlendik. İşte bu yüzden eşimin ailesiyle oturmak zorundayız.

Ne yazık ki eşimin ailesiyle ciddi sorunlar yaşıyorum. Kayınpederim bana gizlice sarkıntılıkta bulunmaya başladı. Yanımdan geçerken dokunuyor, uzaktan işaretler yapıyor. Laf atıyor. Eşime bunu açıkça söylesem cinayet çıkar.

Ona bazı şeyleri anlatmaya çalıştımsa da, bana kulak vermedi. Evden ayrılmaya ikna olmadı. Sonunda yatılı bir iş buldum. Çalışmaya başladım. Kısacası oradan kaçtım. Ama evliliğim de bitti gibi. Ailemin yanına da dönemiyorum.

<ı>RUMUZ: ÇILDIRMAK ÜZEREYİM


Güzel kızım, gerçekten bu beni çok üzen bir konu. Zaman zaman erken yaşta evlenip askere giden eşlerin ardından, genç geline kayınpederin tacizde bulunduğu sıkça görülüyor. İşte seninki de buna benzer bir durum.

Bu tatsız olaylar yüzünden belli ki eşinle aranıza bir soğukluk girmiş. Ama sen mektubunun başında da belirttiğin gibi eşini hala seviyorsun.

Eşin sana doğru dürüst bakamadığı için sen yatılı işe girmişsin, bu yüzden görüşemiyorsunuz bile. Sen haklı olarak sana sahip çıkmayan, ailesine karşı bile zayıf davranan bu adama kırılmışsın.

Asıl sorun ikinizin de evlilik sorumluluğunu taşıyamayacak kadar erken evlenmiş olmanız. Bence hemen ayrılmaya karar verme. Bakarsın, o da seni kaybetmek üzere olduğunu görünce akıllanır.

Seni kaybetmemek için sorumluluk alması gerektiğini öğrenir. İyi bir iş bulursa, ayrı bir ev tutar, yeniden barışırsınız.

Eşine babasının yaptıklarını üstü kapalı bir şekilde anlatmalısın. O evde rahatsız edildiğini söyleyebilirsin. Aksi halde seni suçlayacaktır.
X